Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Wenecja – dlaczego warto ją odwiedzić?

Włoska Wenecja to miasto inne niż wszystkie! Jedni zakochują się w nim od pierwszego wejrzenia i wracają przy każdej możliwej okazji, inni opuszczają ją skarżąc się na wszędzie obecne tłumy, drożyznę i stęchliznę. Nie da się jej jednak odmówić pewnego czaru, dzięki któremu ciągle pozostaje jednym z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów. Również razem z SHAKE IT! macie szansą ją zobaczyć w trakcie naszego wyjazdu studenckiego do Cupry Marittimy.

 

Rzut oka na Wenecję

Wenecja została założona na grząskich wysepkach i piaszczystych łachach już w V wieku przez uciekinierów chroniących się przed Hunami. Dzięki nietuzinkowej drodze rozwoju w pierwszych wiekach istnienia było to miejsce wielokulturowe, wielonarodowościowe i wieloreligijne. Przez ponad tysiąc lat pozostawała państwem-miastem o ustroju republiki, stanowiącym jedną z potęg morskich i handlowych na Morzu Śródziemnym.  Obecnie Wenecja nie ma lekkiego życia. Położona na licznych wysepkach porozrzucanych po Lagunie Weneckiej połączonych ze sobą kanałami i mostkami, z roku na rok jest coraz bardziej podtapiania. Szacuje się, że dorocznie poziom wód wzrasta o ok. 2mm przy jednoczesnym opadaniu gruntu o kolejne 2mm. Połączenie wzrastających kosztów utrzymania w  Wenecji z ciągłym najazdem masy turystów (mówi się, że ich liczba dwustukrotnie przekracza liczbę stałych mieszkańców), powoduje, iż większość lokalnej ludności zamiast historycznej części miasta wybiera mieszkanie w położonej na lądzie dzielnicy Mestre.

Zwiedzanie Wenecji

Ze względu na wyjątkową charakterystykę tego miasta najlepiej przemierzać je pieszo, dopomagając sobie przy dłuższych odcinkach vaporetto, czyli tramwajem wodnym. Jak w każdym turystycznym mieście jest tu wiele obowiązkowych punktów do zobaczenia ale najlepszym sposobem na zwiedzanie Wenecji jest zagubienie się w jej wąskich calli (uliczkach) i licznych piazze (placach). Odejście od miejsc zatłoczonych by w spokoju delektować się otaczającą nas architekturą. Takie zagłębienie się w mniej uczęszczanej części miasta uchroni również nasz portfel, który obiad czy kawa w głównych turystycznych miejscach może mocno nadwyrężyć. Zacznijmy jednak od zobaczenia wszystkich najbardziej charakterystycznych miejsc Wenecji.

1. Dobrym sposobem na pierwsze spotkanie z miastem jest rejs tramwajem wodnym po Canal Grande, głównej weneckiej arterii powstałej w XV wieku. Kanał wije się w kształcie odwróconej litery „S” i ma długość prawie 4 km. Dzieli miasto na dwie części, łącząc jednocześnie wenecką lagunę  z kanałem św. Marka przy Piazzetta di San Marco. Z pokładu łódki można obserwować zabytkową architekturę Wenecji jak i wiele z najważniejszych zabytków, które usytuowane są wzdłuż kanału.

2. Po podróży vaporetto możemy spokojnie rozpocząć zwiedzanie najbardziej symbolicznej atrakcji Wenecji – Placu św. Marka, zwanego przed Napoleona “najpiękniejszym salonem Europy“. Przez stulecia pełni on rolę serca Wenecji, gdzie odbywały się wszelkie uroczyste procesje czy obchody “zaślubin z morzem”. Nad Placem góruje Kampanila, prawie 100 metrowa dzwonnica z pięknym widokiem na lagunę. Mówi się, że najlepsza pora na jego odwiedzenie jest wczesny wieczór, koło 19:00-20:00, gdy większość turystów wraca już do domu i można w spokoju wczuć się w atmosferę miejsca. Niestety o tej porze zamknięte są już dla odwiedzających największe atrakcje znajdujące się przy placu – Bazylika Św. Marka oraz Pałac Dożów.

 

3. Bazylika św. Marka stanowi najważniejszy kościół Wenecji, o którym Karol Dickens powiedział “Takiego miejsca nie ujrzałoby się po opium (…) mrocznego od dymu kadzidła; pełnego skarbów z kamieni i metali szlachetnych; połyskującego zza żelaznych krat; świętego relikwiami martwych świętych”. Pod pięcioma kopułami wybudowanymi w stylu bizantyjskim i za fasadą z pięcioma portalami skryty jest Złoty Ołtarz, cenny zabytek jubilerskiej sztuki bizantyjskiej, oraz relikwie św. Marka. Wstęp do Bazyliki jest darmowy, co wiąże się z długimi kolejkami przed wejściem (można wcześniej zarezerwować wejście online).

4. Położony tuz obok Pałac Dożów stanowi arcydzieło gotyku. To tu miała niegdyś siedzibę władza Republiki Weneckiej jak i znajdowała się rezydencja dożów. Fasadę budynku zdobią przepiękne koronkowe detale zaś środek skrywa najwspanialsze dzieła weneckiej sztuki.  Wizyta w Pałacu jest płatna ale zdecydowanie warta swojej ceny. Dodatkowo można w nim odwiedzić salę tortur czy więzienie, w którym przetrzymywany był a następnie skąd uciekł znany Casanova. 

5. Do innych punktów wartych odwiedzenia w Wenecji należą m.in. wyspa Murano oraz Burano. Pierwsza z nich słynie z weneckiego szkła murano, które do tej pory jest na niej wytwarzane. Możesz przechadzając się po niej obserwować za darmo jak powstają szklane cudeńka a i miejscowe sklepiki oferują wiele pamiątek do zabrania ze sobą do domu. Druga  wyspa znana jest przede wszystkim z  wytwarzanych na niej koronek. Dodatkowo kusi odwiedzających urokliwymi kolorowymi domkami i opustoszałymi uliczkami.

6. Co więcej w Wenecji odbywa się najstarsza  i najbardziej popularna zabawa uliczna w Europie – karnawał Wenecki, porównywany nawet do karnawału w Rio De Janerio. Nieodzownym elementem stroju stają się wówczas charakterystyczne weneckie maski, które są też najczęściej kupowaną w Wenecji pamiątką. Co ciekawe, co roku panuje inna myśl przewodnia karnawału, według której uczestnicy odpowiednio tematycznie przygotowują swoje stroje.

Wenecja to prawdziwa perła renesansu – chociaż, niestety, regularnie podtapiana. Choć niestety nie wszystkim przypada do gustu, mamy nadzieję, że tak samo jak my zakochacie się w niej i będziecie powracać do tego niezwykle tętniącego życiem miasta!

 

 

Share this post
  , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *