Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Stres – jak sobie z nim radzić?

Dwa razy do roku przychodzi taki okres w życiu studenta, o którym przez całą resztę studiowania dzielnie stara się zapomnieć – sesja. Wraz z nią przychodzą zaś zaliczenia, kolosy, prezentacje, testy, całonocne zakuwanie, sesje dla sów w bibliotekach, nadmierne spożycie kawy, jeszcze trochę kawy i kompulsywne sprzątanie każdego zakamarka mieszkania… Jak w okresie tym nie pozwolić by stres Cię zeżarł i wyjść obronną ręką? Najlepiej zawczasu przygotować się do egzaminów i przyswoić sobie całość materiału – a to jak wiemy zdarza się studentom baaaaaardzo często ;) Mamy więc dla Was aż 5 skutecznych sposobów na walkę ze stresem!

Zmień radiostację by obniżyć stres!

Muzyka wpływa pozytywnie na nasz nastrój, zwiększając produktywność w trakcie pracy i nauki. Chociaż wiemy, że najnowsza piosenka Taylor Swift wpada w ucho a Adele cały czas woła “Helo” i wypadałoby odpowiedzieć, to w sytuacji przedsesyjnego stresu najlepiej na umysł wpływa muzyka klasyczna. Pozwoli nie tylko ukoić nerwy ale również da kopa zwojom mózgowym pobudzając je do bardziej intensywnej pracy. Najwyższa więc pora zaprzyjaźnić się z Chopinem! Na Spotify można znaleźć wiele klasycznych playlist.

Odetchnij świeżym powietrzem!

Nic tak nie oczyszcza umysłu jak porządna dawka świeżego powietrza. Odejdź od komputera, stosu zalegających książek oraz notatek nie do rozszyfrowania i przejdź się na spacer. Nawet najmniejsza forma sportu nie tylko zmniejszy napięcie ale również pobudzi umysł i pamięć, co pomoże przy dalszej nauce. Najlepiej zaś znajdź czas na porządną dawkę wysiłku fizycznego i pójdź pobiegać, skocz na siłownie, ograj znajomych w kosza.

Dogadzaj sobie!

Jeśli stresujesz się nadchodzącym egzaminem nagradzaj się za każdy krok milowy w strone opracowania materiału, nieważne jak będzie mały. Przerobiłeś kolejny rozdział z podręcznika? Udało Ci się uczyć przez godzinę ciurkiem? Rozwiązałeś jakiś problem matematyczny? Zrób sobie chwilę przerwy na coś co sprawia Ci przyjemność – poserfuj w sieci, obejrzyj odcinek ulubionego serialu, pogadaj ze znajomym czy wypij w spokoju filiżankę pysznej kawy. Ważne by wysiłek zaczął się kojarzyć z czekającą później nagrodą.

UWAGA! Teraz bez wyrzutów sumienia możecie wszamać tabliczkę czekolady i traktować ją jako lekarstwo na stres! Niestety musi być ona gorzka (min. 70%) ale to zawsze lepsze niż nic ;) Gorzka czekolada zwalcza hormon stresu zwany kortyzolem, dzięki czemu pomaga Wam się zrelaksować

431467

Przytul psiaka by się nie stresować!

Brzmi irracjonalnie? Wcale nie! :) Udowodniono, że zabawa ze zwierzakiem domowym uwalnia potężną dawkę endorfin. Niektóre uniwersytety pootwierały nawet specjalne pokoje do zabawy ze szczeniaczkami, żeby pomóc studentom zwalczyć nerwy związane z egzaminami (niestety z tego co wiemy w Polsce jeszcze takowych nie ma ;)). Podobne działanie ma ulubione zajęcie każdego dziecka – przebijanie folii bombelkowej. Tak więc w końcu jest usprawiedliwienie dla magazynowia folii z wszelkich sprzętów by następnie z sadystyczną wręcz radością ją przebijać.

Na stres najlepszy dobry sen!

http://www.designrulz.com/

http://www.designrulz.com/

Na koniec coś o czym wszyscy studenci w trakcie sesji zapominają – sen. Dobrze przespana noc zarówno pozwoli Ci odpocząć po ciężkim dniu pracy, nabrać energii na kolejny dzień zmagań, jak i jest to moment kiedy nowo przyswojone informacje zostają zapisane na dysku twardym i trafiają do katalogu pamięci długotrwałej. W trakcie snu  często przychodzą również najlepsze rozwiązania dla dręczących nas problemów.

Ważne by przed pójściem spać oderwać myśli od nauki i dać głowie odpocząć. W tym pomoże ciepła kąpiel tuż przed łóżkiem. Nic tak nie relaksuje jak długie wylegiwanie się w wannie pełnej gorącej wody… Jak doda się do tego jeszcze aromaterapię to efekt murowany! Lawenda, rumianek czy drzewo sandałowe spotęgują efekt rozluźnienia podczas gdy połączenie mięty i eukaliptusa idealne będzie na czas nauki do wzmożenia skupienia.

W dzisiejszych czasach stres co raz częściej nam towarzyszy i choć nie jesteśmy w stanie go całkowicie unikać ważne jest by nauczyć się z nim walczyć. Jakie są Wasze sposoby na radzenie sobie z niepotrzebnymi nerwami?

Share this post
  , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *