Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

5 sposobów na zwiedzanie Wenecji (nie)turystycznymi szlakami

Wenecji nikomu nie trzeba przedstawiać – skomplikowana sieć kanałów, romantyczne gondole i nasłynniejszy karnawał to tylko niektóre określenia, jakie od razu przychodzą na myśl. Miasto to kojarzy się jednak również z tłumem turystów, co w dużej mierze odbiera radość z jego zwiedzania. Mamy jednak na to sposób! Najwyższa pora zboczyć ze szlaku turystycznego i zagłębić się w nieodkrytą Wenecję, by poznać jej prawdziwe oblicze i dać się uwieść niepowtarzalnej atmosferze miasta. Przedstawiamy 5 sposobów na zwiedzanie Wenecji i jej mniej turystycznych części.

Spacer wąskimi uliczkami

Każdy po przyjeździe do Wenecji gna od razu w stronę Placu Św. Marka, mostu Rialto i Pałacu Dożów. I oczywiście są to zdecydowanie punkty nie do przegapienia, razem z przepłynięciem wzdłuż Canale Grande. O najbardziej znanych zaletach Wenecji pisaliśmy jednak już we wcześniejszym wpisie, a tym razem chcemy skupić się na jej mniej znanej stronie. Zamiast więc kierować się w stronę głównego deptaku… odwracamy się na pięcie i kierujemy się w zupełnie przeciwną stronę! Wenecja nie jest łatwym miejscem do zwiedzania – pełna jest wąskich uliczek, ślepych zakamarków i ukrytych skarbów. Trzeba więc uzbroić się w wygodne buty, dobrą mapę (żeby wiedzieć jak później wrócić do orientacyjnego puntu!), trochę cierpliwości i szczyptę zewu odkrywcy, a na pewno nie będziecie żałować. Im dalej od głównych alejek tym prawdziwa atmosfera Wenecji staje się bardziej wyrazista. Miejcie oczy otwarte na wszystkie drobne szczegóły, które czynią to miejsce wyjątkowe – kontrast jaki tworzy spokojna zieleń wody z rewią barw otaczających budynków, fundamenty, na których lata styczności z wodą odbiły swoje piętno, pranie porozwieszane tuż nad głowami, szum wody rozbijającej się o brzeg, mniej znane opuszczone pałace… W tym przypadku nie chodzi o obranie sobie konkretnego celu a o rozkoszowanie się samą podróżą!

Wenecja od strony wysepek

Jak już poznaliście Wenecje od strony lądu (a przynajmniej od tej “bardziej lądowej” części ;) ) pora wskoczyć w łódeczkę i udać się na podbój okolicznych wysepek. Nam szczególnie do serca przypadły trzy z nich – Lido, Murano i Burano.

To właśnie na Lido odbywa się co roku słynny Festiwal Filmowy w Wenecji, tu też kręcono “Śmierć w Wenecji”. Obecnie zaś stanowi ulubione miejsce wypadowe dla Wenecjan szukających zabawy oraz bogatszej części mieszkańców szukających luksusów i spokoju. Nie znajdziecie tutaj wielu turystów za to będzie na Was czekać niekończący się koncert cykad, dużo zieleni i eleganckie wille. To co, my zaś lubimy najbardziej to miejscowa plaża – szeroka, pusta z rana, z czystą wodą i piaskiem prawie tak drobnym jak nas naszym polskim morzem. Najlepsze miejsce na trochę lenistwa.

Dwie pozostałe wyspy poza urokliwymi miejscami na spokojny spacer oferują bardzo ciekawe lokalne produkty na idealne pamiątki z wakacji. Burano znana jest przede wszystkim z  wytwarzanych na niej koronek. Dodatkowo kusi odwiedzających urokliwymi kolorowymi domkami stanowiącymi wymarzone tło do zdjęć na instagram ;) Legenda głosi, że każdy domek zdobiony był innym kolorem przez żony rybaków, które chciały mieć pewność, że mąż wróci do dobrego domu. Obecnie zaś kolory narzucane są odgórnie przez władze wyspy i mieszkańcy nie mogą sami wybierać w jaki sposób chcą przyozdobić swój dom. Sama wysepka jest bardzo mała i wystarczą dwie godziny by ją całą obejść, ostrzegamy jednak, że w wysokim sezonie napotkacie tutaj tłum turystów, tak jak Wy spragnionych wrażeń.

Murano, to tak naprawdę kompleks siedmiu małych wysepek, które słyną z weneckiego szkła murano (które nazwę swoją wzieło oczywiście od miejsca powstawania). Wytwarzane było tutaj już od VIII wieku i obecnie dzięki wyjątkowej technice słynie na całym świecie. Możecie przechadzając się po wyspie obserwować za darmo jak powstają szklane cudeńka a i miejscowe sklepiki oferują wiele pamiątek do zabrania ze sobą do domu. Polecamy też zajrzeć do jedynego w swoim rodzaju Museo Vetrario w Pałacu Giustinian, które przedstawi Wam wszelkie zagadnienia i techniki związane z wyrabianiem szkła.

Aperol Spritz w ogrodach Giardini Pubblici

Giardini Publicci to publiczne ogrody Wenecji, zlokalizowane w południowo-wschodniej części dzielnicy Castello. Nazywane są zielonymi płucami Wenecji i stanowią największą połać tutejszych terenów parkowych. Zaprojektowane jeszcze na zlecenie Napoleona obecnie stanowią miejsce ucieczki dla mieszkańców, by zrelaksować się i odpocząć w cieniu przed dalszym kontynuowaniem zabieganego dnia. Na ich uboczu, zdala od turystycznych szlaków znajdziecie zaś kawiarnię Paradiso, odwiedzaną swojego czasu przez samego Picassa oraz zgodnie z legendami również przez Salvadora Dali. Nie ma w okolicy lepszego miejsca by rozsiąść się wygodniej ze szklanką włoskiego drinka (my osobiście polecamy oczywiście Aperol Spritza) na orzeźwienie i spokojnie wsłuchać się w rytm miasta. Jeśli więc spędziliście dzień na intensywnym zwiedzaniu tym bardziej należy Wam się chwila wytchnienia w ogrodach!

Popołudnie ze sztuką

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jednak jeśli chcecie schować się przed tłumami i żarem lejącym się z nieba nie ma lepszego do tego miejsca niż lokalne galerie sztuki! W Wenecji zaś (jak w każdym szanującym się włoskim mieście) znajdziecie ich bez liku, szczególnie jeśli interesuje Was sztuka współczesna. Jeśli zaś nie jesteście jej wielkimi fanami i znawcami i tak szczerze polecamy zajrzeć przynajmniej do jednej czy dwóch galerii, gdyż stanowią one nierozerwalną część weneckiej atmosfery.

Do naszych ulubionych należy Kolekcja Peggy Guggenheim oraz Galeria Ravagnan. Pierwsze z nich to muzeum sztuki współczesnej i nowoczesnej, zawierające największe dzieła takich nurtów jak surrealizm, kubizm, ekspresjonizm abstrakcyjny czy futuryzm. Możecie w nim podziwiać m.in. dzieła Picassa, Duchampa i Jasona Pollocka. Druga z galerii powstała zaś w 1967 roku i jest najstarszym obiektem w Wenecji wystawiającym dzieła sztuki współczesnej. Dzięki swojemu położeniu na Placu Św. Marka pozwala na obserwacje piękna kontrastu sztuki nowoczesnej z zabytkowym otoczeniem. Znajdziecie w niej przede wszystkim dzieła krajowych artystów (takich jak Ludovico De Luigi, Matthias Kostner, Fabrizio Plessi) ale również mniej liczne międyznarodowe perełki.

Wenecja ze szczytów dachów

Nie trzeba spędzić wiele czasu w mieście by szybko odkryć, że jego najpiękniejsze oblicza dostępne są z poziomu wody lub… dachów właśnie! Dlatego zachęcamy szczególnie by dachy Wenecji zdobywać, oswajać i spędzić na nich jak najwięcej czasu obserwując z góry to miasto tętniące życiem przez całą dobę. Najbardziej znany taras widokowy znajdziecie na Dzwonnicy Św. Marka (Campanile di San Marco ). Jest to najwyższa budowla Wenecji (ma 99 metrów) i rozciaga się z niej widok na błękitną lagunę oraz najważniejsze atrakcje miasta – Plac Św. Marka, Bazylikę czy Pałac Dożów. Wstęp wraz z wjazdem windą na górę powinien kosztować około 8 euro od osoby, ale będą to zdecydowanie dobrze zainwestowane pieniądze. Nie zniechęćcie się też kolejką przed wejściem – pomimo swych pokaźnych rozmiarów idzie bardzo sprawnie i nawet w sezonei nie powinniście czekać dłużej niż 30 min na wjazd.

Kolejny znany punkt widokowy znajduje się na szczycie Bazyliki Św. Marka i warto go odwiedzić od razu w trakcie zwiedzania Bazyliki (można zakupić wspólny bilet w cenie około 5 euro, z którego dochody idą na renowacje budynku). Pozwoli Wam on przyjrzeć się z bliska detalom zarówno samej Bazyliki, wieży zegarowej, jak i replikom figur koni zdobiących szczyt Bazyliki, które w oryginalne można podziwiać w jej wnętrzu w Muzeum.

Warty wspomnienia jest również taras widokowy znajdujący się w galerii handlowej Fondaco dei Tedeschi. Stąd bezpłatnie możecie podziwiać panoramę rozciągającego się w dole Grande Canale. Wprowadzone zostały jednak ograniczenia odwiedzania tarasu (wizyty 15 minutowe dla maksymalnie 80 osób na raz) więc dobrym rozwiązaniem może być dokonanie wcześniejszej rezerwacji terminu online.

 

Share this post
  , , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *