Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Katamaran – dlaczego warto spróbować?

Żeglowanie to świetna sprawa, każdy kto próbował, mimo że za pierwszym razem wymiotował, to potwierdzi. Ale jakby tak pozbawić żeglowania objawów choroby morskiej? To byłaby dopiero frajda… Wróć! to jest właśnie ta frajda gdy Twoją łajbą (choć ciężką go tak nazwać) jest katamaran! Ale zalety pływania katamaranem nie kończą się na braku objawów choroby morskiej,  katamaran to po prostu świetny środek transportu na którym można poczuć przestrzeń, komfort i co najważniejsze – wodę.

Katamaran to luksus, prestiż, komfort

żagle wpis (1)Dzięki konstrukcji na dwóch równoległych kadłubach katamarany umożliwiają zagospodarowanie większej przestrzeni na pokładzie, ale przede wszystkim wewnątrz jachtu. Przemieszczanie się po katamaranie jest bardzo swobodne, możemy poczuć się jak na pływającym hotelu. Na wielu jachtach możliwe jest połączenie zewnętrznego pokładu z wewnętrznym salonem dzięki czemu wieczorami możemy organizować niezapomniane kameralne imprezy.

Katamaran to bezpieczeństwo, stabilność, szybkość

żagle wpis (2)

Katamarany nie przechylają się na boki w skutek wiejącego wiatru, dzięki czemu zawsze stoimy w pionie i nie grozi nam wycieczka poza burtę. Przy mocniejszym wietrze katamaran reaguje jedynie większą predkością poruszania się, a nie dodatkowym przechyłem jak w przypadku jachtów jednokadłubowych. Nie ma konieczności ciągłego trzymania się czegoś, nawet podczas mocnego wiatru, bardzo trudno jest z katamaranu wypaść. No i oczywiście to dzięki temu podróżowanie jest przyjemniejsze dla nas i dla naszego żołądka.

Katamaran to lekkość, manewrowość

żagle wpis (3)

Konstrukcja katamaranu oparta o dwie płozy nie wymusza stosowania dodatkowego obciążenia stabilizującego jacht w postaci kila. Brak kila, odciąża jednostkę o zbędne tony masy. Dzięki temu pływamy szybciej i manewrujemy łatwiej. Dwa silniki po przeciwległych bokach jachtu, w portach umożliwiają niemal obracanie jachtu w miejscu jak czołg na gąsienicach, a brak kila (zazwyczaj sięgającego głębokości około 2,5 m) powoduje, że możemy podpływać bliżej brzegu nie ryzykując uszkodzenia jednostki.

A jakieś wady?

żagle wpis (4)

Przewagę katamaranu nad jachtem jednokadłubowym widać gołym okiem, aby jednak być obiektywnym należy dodać, że wszystkie wymienione zalety wiażą się również z pewnymi wadami. Dla niektórych jedną z wad może być wspomniany wcześniej brak przechyłów, bo dla wielu właśnie to jest frajdą. Dla nich frajdą pozostanie tu już tylko prędkość. Inną wadą mogą być problemy ze znalezieniem wystarczającego miejsca w portach, ze względu na  szerokość katamaranu. Sprawa, która najbardziej uderza w katamaranie to koszty czarteru. Luksus, prestiż i komfort zawsze są w cenie, przez co chcąc spróbować musimy głębiej sięgnąć do kieszeni.

Jednak to co czytacie nie musi być tylko marzeniem a może być częścią studenckich wakacji. Dzięki SHAKE IT!  możecie po okazyjnej cenie wybrać się w podróż najwygodniejszym i najbardziej prestiżowym morskim środkiem transportu. Niezapomniany rejs jest na wyciagnięcie waszych dłoni, także nie myslcie długo bo kto wie, kiedy następnym razem będzie okazja popłynięcia takim jachtem.

*Grafika główna pochodzi ze strony sammelin.tumblr.com
Share this post
  , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *