Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Jak zaoszczędzić na podróżowanie?

Odwieczny problem studenta – pustki w portfelu. Tyle pokus w koło i jak tu znaleźć sposób by zaoszczędzić na podróżowanie? Każdy lato chciałby spędzać na pięknych plażach a zimę w górach na nartach, nie mówiąc już o weekendowych tripach po całej Europie. Jednak gdy przychodzi co do czego często rezygnujemy z podróży tłumacząc się tym, że nas na nie nie stać. Co gdybyśmy Wam powiedzieli, że wystarczy trochę systematyczności i dozę wyrzeczeń (niestety… nie obędzie się bez nich!) a i Was będzie stać na te wszystkie wymarzone wyprawy? Wracamy z kolejnym wpisem z poradami jak oszczędzać w codziennym życiu by móc jak najwięcej podróżować.

Zaoszczędź na jedzeniu

Najwieksza część naszego miesięcznego budżetu idzie oczywiście na spożywkę. W końcu jak tu się oprzeć tym wszystkim food truckom, fastfoodom czy chociażby aromatycznej kawie z ulubionej sieciówki? Niestety jedzenie na mieście to zabójca dla naszych marzeń o podróży. Najwyższa pora przerzucić się na domową kuchnię i zacząć samemu gotować! Martwisz się, że szczyt Twoich umiejętności kulinarnych to przypieczona jajecznica? Pora wykorzystać Youtuba do czegoś więcej niż oglądania SexMasterki i ReZigiusza i skorzystać z masy dostępnych filmików uczących gotowania od podstaw. I u nas na blogu możecie znaleźć kilka prostych przepisów na studencką kieszeń. Domowe posiłki przygotowane na cały tydzień pozwolą Wam nie tylko masę zaoszczędzić ale i zdecydowanie zdrowiej sie odżywiać. Dodatkowo nauczcie się patrzeć na ceny w supermarketach – często różni producenci oferują naprawdę identyczne produkty różniące się za to znacząco ceną. To samo sie tyczy wybieranej sieciówki marketów. Nie od dziś wiadomo, że sklepik osiedlowy choć wygodny to zazwyczaj do najtańszych nie należy. Pod tym względem zdecydowanie o wiele bardziej polecamy hurtowe hipermarkety bądź pobliskie bazarki i tagowiska. Te drugie gwarantują dodatkowo organiczne produkty jakie wszystkim markom BIO mogą się tylko marzyć, i to w pakiecie ze wspieraniem lokalnej gospodarki ;)

Zaoszczędź na transporcie

Wiadomo, że z wiekiem człowiek robi się coraz wygodniejszy i najchętniej podjeżdżałby pod samą uczelnię swoim wypasionym autem (czy maluchem oddziedziczonym jeszcze po dziadkach). Takie rozwiązanie niestety jest mocno obciążające dla kieszeni, gdy poza kosztem zkaupu auta i jego serwisowania, doliczymy jeszcze koszty benzyny i parkingu w centrum miasta. Zdecydowanie bardziej opłacalna jest jednak komunikacja miejska, szczególnie jak załapujecie się na zniżki dzięki legitymacji studenckiej czy karcie Warszawiaka. Najtańszą jednak, a przy tym i najzdrowszą opcją jest przemieszczanie się na rowerze lub na własnych nogach! Dzięki rozmieszczonym w wielu miejscach rowerach na wynajem krótkoterminowy możliwość przemieszczania się rowerem po mieście, bez martwienia się co z nim robić kiedy siedzisz cały dzień na zajęciach, nigdy nie była taka łatwa. A do tego bądźmy szczerzy, koszt jest prawie żaden (szczególnie jak zwróci się rower przed upływem 20 min). Trochę ruchu zaś na pewno Wam pomoże w osiągnięciu wymarzonej plażowej sylwetki. Oczywiście rzadko kiedy jest to rozwiązanie na cały rok. Ale gdybyście choćby tylko przez 3 wiosenne miesiące przerzucili się jedynie na piesze lub rowerowe wycieczki, różnicę od razu byłoby czuć na koncie.

Zaoszczędź na imprezach ( smuteczek)

Teraz ta część, która z jednej strony przychodzi studentom najtrudniej, z drugiej zaś niektórzy doprowadzili ją do perfekcji. Oszczędzanie na imprezach. W końcu od czego jest okres na studiach jak nie od poznawania ludzi, integrowania się ze swoim wydziałem i braniem udziału we wszelkich studenckich inicjatywach. A jak impreza to i trzeba się ubrać, napić, wrócić taksówką i zanim się obejrzycie portfel pusty. Jeśli jesteście typem osoby, która imprezy nie może przepuścić a wieczór spędzony w domu to najgorsza kara, niestety nie ma łatwego wyjścia z sytuacji. Jedyne co można to postarać się ograniczyć koszty (zamiast fantazyjnych drinków na mieście, równie fantazyjne robione w domu, zamiast taksówki powrót nocnym autobusem, itp.). Zanim się zgodzicie na kolejny w tygodniu wypad do klubu może warto też pomyśleć czy naprawdę następna identyczna impreza jak wszystkie jest dla Was więcej warta od ruszenia w drogę by poznać zupełnie nowe miasta.

Zaoszczędź na nieprzemyślanych zakupach

Przyszła pora na wspomnienie o podstawach, które zazwyczaj przychodzą nam z największym trudem. Jeśli chcecie zaoszczędzić musicie nauczyć się systematyczności i skrupulatności. Zacznijcie od ustalenia swojego miesięcznego budżetu – ile pieniędzy potrzebujecie na stałe opłaty, ile chcielibyście oszczędzić i na jakie wydatki na przyjemności możecie sobie pozwolić. A później zostało tylko trzymanie się tego ;) Tym, którzy mają problem z niekontrolowanymi wydatkami polecamy zastosowanie systemu kopertowego. Co miesiąc po wypłacie rozdzielacie cała swoją pensję pomiędzy koperty z kategoriami wydatków, np: mieszkanie, spożywka, przyjemności, oszczędności. I teraz cała sztuka polega na tym, by nie przekraczać wyznaczonej sobie w kopercie kwoty na dany miesiąc. Jest to również dobry sposób na sprawdzenie na ile realistycznie planujecie swój budżet – jeśli pod koniec miesiąca nie będzie już wogóle pieniędzy na spożywkę ale za to z opłat za mieszkanie Wam jeszcze zostanie, będziecie mogli odpowiednio zrewidować zawartośc kopert na kolejny miesiąc. Taki sposób kontroli wydatków jest szczególnie dobry dla osób, które potrzebują wizualnych pomocy. Na koncie gdy znikają pieniądze często tego nawet nie zauważamy, a tutaj nie da się ukryć gdy koperta z dnia na dzień staje się coraz cieńsza ;) Nieważne jednak jaki sposób na planowanie budżetu wybierzecie, sama próba jego kontroli jest pierwszym krokiem w stronę oszczędzania.

Zaoszczędź na samej podróży

Najważniejszym sposobem na uzbieranie pieniędzy na podróżowanie jest i sam dobór podróży! Jeśli interesują Was tylko pakiety wycieczkowe od dużych biur podróży musicie liczyć się z tym, że cenowo zazwyczaj wyjdą one o wiele drożej. Są na to oczywiście liczne sposoby, o których pisaliśmy już w naszym wpisie Sposoby na tanie studenckie wakacje. Możecie zarówno zaoszczędzić na samym transporcie – korzystając z wyszukiwarek lotów, śledząc sezonowe promocje czy wybierając po prostu autostop; na zakwaterowaniu – wybierając tanie hostele bądź usługi w stylu couchsurfing i airbnb, jak i na porze podróży – nie trzeba w końcu każdego miejsca odwiedzać w szczycie sezonu, kiedy ceny potrafią podskoczyć nawet kilkukrotnie! Kolejną opcją są oczywiście studenckie biura podróży. Ich głównym celem jest zaoferowanie Wam tych wszystkich wcześniej zaproponowanych sposobów na tanie podróżowanie, w zorganizowanym pakiecie, na który możecie jechać o nic się nie martwiąc. Za to dodatkowo w gratisie otrzymujecie masę studenckiej integracji, znajomości na lata i niezapomnianą zabawę.

To jedynie kilka z przykładów, jak w prostu sposób można zaoszczędzić na podróżowanie. Z tak wygospodarowanymi zaś pieniędzmi nie ma już wymówke by nie zacząć planować kolejnego studenckiego wyjazdu ;) A Wy, macie jakieś swoje sprawdzone metody na ograniczenie wydatków?

Share this post
  , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *