Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Kryzys w Grecji a turystyka

Dużo z nas zastanawia się czy Grecja w tym roku jest dobrym kierunkiem podróży – i słusznie, w końcu jesteśmy myślącym istotami. W związku z czym warto rzucić temat na warsztat i przyjrzeć się dokładniej jak ma się kryzys w Grecji do turystyki,  w szczególności tej studenckiej.

W Grecji obecnie jest „kryzys”, ale czy kryzys zawsze musi oznaczać coś złego? Nie mamy tutaj do czynienia z wojną domową, konfliktem zbrojnym. Problem ma podłoże ekonomiczne. Pozycja Grecji w Unii jest Wam wszystkim znana (lub powinna) i ich zobowiązania wobec UE również, ale jak to się ma do nas? Do turystów?

Jakkolwiek należy współczuć Grekom, że ich Kraj znalazł się w takiej sytuacji, my nie mamy powodów do obaw – wręcz przeciwnie. Problemy ekonomiczne Greków powodują zapotrzebowania na wpływy z zewnątrz, kto daje wpływy z zewnątrz? Pomijając wszelkie instytucje, przemysł, handel… to dużym czynnikiem generującym zyski tego kraju jest TURYSTYKA, czyli MY. Greckie kurorty, przede wszystkim restauracje i prywatne sklepiki, w tym roku specjalnie obniżają ceny, żeby przyciągnąć turystów. Grecy nas chcą, dlatego jadąc w tym roku należy się spodziewać dobrego przyjęcia i niższych cen w porównaniu do innych lat. Jest to najprawdopodobniej najlepszy sezon, żeby tanio odwiedzić Grecję. Grecja mają w pełni zaopatrzone sklepy, apteki i po dojściu do porozumienia z UE ten sezon nie jest w żaden sposób zagrożony. Sytuacja ekonomiczna jest już stabilna.

Dużo osób martwi się o wypłatę z bankomatów – fakt ograniczenia wypłat z bankomatów dotyczy tylko Greków, nas nie, mamy karty wyrobione poza Grecją. Większość nas i tak przyjeżdża z gotówką, więc bankomaty w przypadku studentów, mając na uwadze prowizje, i tak schodzą na drugi tor.

Grecy chcą nas – turystów, jesteśmy dla nich zyskiem – pamiętajmy o tym, teraz potrzebują nas najbardziej i naprawdę stanowi to turystyczny raj. Warto również pamiętać o kilku greckich powodach, dla których ten kraj od wielu lat przyciąga turystów:

  • JEDZENIE: świeże owoce morza, potrawy mięsne, prawdziwy gyros… cudowne sałatki, kuchnia idealna dla mięsożerców i wegetarian. No i mają przepyszne słodkie wypieki ;)
  • TUBYLCY: Grecy kochają zabawę, są zawsze uśmiechnięci i z przyjemnością dzielą się tym entuzjazmem z turystami. Możecie przyjechać smutni, zmęczeni… ale zawsze wrócicie pełni energii z uśmiechem na twarzy!
  • POGODA: w okresie, w którym jeździmy czeka na nas od 25-35 stopni, idealna temperatura. Nie ma przysłowiowej patelni, a i wieczory są bardzo przyjemne w krótkich spodniach i spódniczkach.
  • WIDOKI: Grecja ma do zaoferowania wiele dla oka… wyspy, oliwkowe gaje, greckie prowincje otoczone górami, cudowne plaże. No i zabytki, przede wszystkim do zwiedzenia obowiązkowo są Ateny i Saloniki! Na każdym kroku odczuwa się pozostałości czasów starożytnych w tym kraju.
  • JĘZYK: grecki jest bardzo trudnym językiem, ale na tle swoich sąsiadów Greków wyróżnia pewnie fakt… prawie z każdym da się dogadać po angielsku!

Zapomnijcie o tym co słyszeliście – zamiast mówić “kryzys w Grecji” powinniśmy słyszeć w wiadomościach o turystycznym raju!

Share this post
  , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *