Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

EKUZ – fakty i mity

EKUZ – eeeeee, obrażasz mnie? Nic bardziej mylnego! Jest to skrót od jednego z najważniejszych dokumentów potrzebnych podróżującym po krajach Unii Europejskiej czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wszystko świetnie, ale pewnie zadajecie sobie pytanie:

Po co mi EKUZ na studenckich wyjazdach?

A po to Kochani, żebyście nie musieli bulić z własnej kieszeni, jak dojdzie do konfrontacji z lekarzem za granicą. Niech płaci za nas NFZ, po coś chyba jest ;). EKUZ wyróżnia się na tle masy innych dokumentów wyrabianych przed wyjazdem w granicach PL tym, że jest darmowy i wydawany właściwie od ręki (no prawie… czasami postoicie w kolejce nawet 3h – ale warto).

Jak wygląda EKUZ?

Jest to plastikowa karta bez zdjęcia, rozmiarowo identyczna jak dowód osobisty, prawo jazdy itp. Znajduje się na niej Wasze imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji która wydała kartę, oczywiście numer identyfikacyjny karty oraz data jej ważności.

SONY DSC

EKUZ krok po kroku

No dobrze, przejdźmy do kwestii praktycznych, czyli jak ją wyrobić.

Gdzie to zrobić?

Wszystko zależy od tego gdzie mieszkacie. Żebyście nie męczyli wujka Google, tutaj jest bezpośredni link do konkretnych miejsc w zależności od województwa: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/hidden_main_page/info_ekuz

Czego potrzebujecie (poza 1-3 godzin swojego wolnego czasu)?

Aby otrzymać kartę należy:

  • wypełnić wniosek (znajdziecie go na stronie: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wniosek-ekuz),
  • dołączyć zaświadczenie od pracodawcy lub rodzica o ubezpieczeniu, obejmującym studiujące dzieci do 26 roku życia (tzw. formularze ZCZA, RMUA),
  • mieć ze sobą dowód osobisty i legitymację studencką z aktualnym stemplem.

Informacje dodatkowe o EKUZ

Warto wspomnieć dwie rzeczy:

  • karta uprawnia nas do darmowego leczenia – inaczej mówiąc NFZ płaci za nasze zabiegi, wizyty u lekarza itd. ale czasami ponosimy pewne koszty. W większości państw europejskich, placówki działające w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia także pobierają pewne opłaty od ubezpieczonych. Karta ta nie zwalnia z ponoszenia kosztów.
  • data ważności – w naszym przypadku (studentów) karta EKUZ jest ważna do końca semestru lub roku akademickiego.

Wnioski na temat karty EKUZ

Wniosek jest tylko jeden – WARTO wyrobić tę kartę. Nic nas nie kosztuje, a może nam tylko pomóc. Miejmy nadzieje, że nie będzie potrzeby korzystania z niej. Przypominając hasło wyjazdów SHAKE IT! „Najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO”! Peace!

PS. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronach NFZ (www.nfz.gov.pl):
https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne

Share this post
  , , , , , ,