Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Dlaczego warto? Podstawy windsurfingu

Aktywne wyjazdy wakacyjne mają coraz więcej zwolenników. Decydując się na spędzenie wolnego czasu nad wodą warto zastanowić się czy oprócz chillowania na plaży z piwkiem w gronie przyjaciół chcesz wykorzystać te beztroskie chwile aby zrobić coś dla siebie.

Jeżeli lubicie adrenalinę i sportowe emocje, niestraszne są Wam wyzwania, prędkość to Wasz żywioł a przede wszystkim chcecie dodać nowy świetny element do swoich wakacyjnych wyjazdów – windsurfing jest dla Was!

Czym jest windsurfing?

Najprościej mówiąc windsurfing to pływanie po wodzie na specjalnej desce, do której przymocowany jest żagiel kontrolowany rękoma i balansem własnego ciała. Jedyną siłą napędową jest wiatr, który dzięki odpowiedniemu ułożeniu żagla nadaje nam prędkości, umożliwia skręty i zmiany kierunku płynięcia a także zwroty (zawracanie). Nie martwcie się jednak – dzięki tak zwanej techice halsowania zawsze jesteśmy w stanie dopłynąć do wybranego miejsca, niezależnie od tego czy płyniemy pod wiatr czy z wiatrem. Można więc spokojnie powiedzieć, że  windsurfing to żeglarstwo uprawiane na specialistycznym sprzęcie, które przynosi dużo adrenaliny, poczucie prędkości oraz uśmiech na twarzy :)

Krótka historia

Za twórców windsurfingu uważa się dwóch Kalifornijczyków: żeglarza i konstruktora lotniczego Jima Drake’a oraz surfera i matematyka Hoyla Schweitzera. To oni przewodzili grupie przyjaciół z Los Angeles, która pod koniec lat sześćdziesiątych stworzyła deskę windsurfingową. Konstruktorzy wykorzystali przy tym komputerowe metody projektowania. Po przeprowadzeniu wielu prób na wodzie, otrzymali ostateczny kształt żagla, masztu, bomu i deski oraz opracowali sposoby łączenia ze sobą poszczególnych elementów.

Hoyle Schweitzer w dużej mierze odpowiada za rozpropagowanie sportu na świecie. Paradoksalnie, zamiast w Stanach Zjednoczonych, największą popularność windsurfing zyskał w Europie Zachodniej. Kiedy nowy sport stawał się modny, inni konstruktorzy postanowili produkować deski odwołując się do wcześniejszych projektów. W latach 80tych sport ten stał się zaś na tyle popularny, że dołączył do kategorii dyscyplin olimpijskich. Po czasowym spadku zainteresowania deską z żaglem obecnie ponownie wraca ona do łask i co raz więcej młodych ludzi decyduje się w wakacje na rozpoczęcie swojej przygody z windsurfingiem.

Jak wygląda sprzęt windsurfingowy?

Deska

Deska do windsurfingu składa się w dużej mierze z tych samych elementów co pozostałe deski do sportów wodnych. Przód deski nazywany jest dziobem, tył to rufa, boki to tak zwane burty (lewa i prawa) natomiast całościowy obszar deski to inaczej pokład. Znajdująca się na środku skrzyka masztowa to szpara, która umożliwia połączenie deski z żaglem. Patrząc na deskę od dołu można zauważyć 2 wystające elementy – ten najbardziej z tyłu to statecznik natomiast ten po środku to miecz (opcjonalny – używany głównie do nauki). Ich zadaniem jest umożliwienie desce skręcania a także zapewnienie stabilności.

Żagiel

Żagiel widsurfingowy ma zazwyczaj kilka metrów wysokości, a jego dokładne wymiary dopasowywane są do osoby pływającej jak i do warunków atmosferycznych – im mniejszy wiatr tym większy żagiel. Składa się on z masztu, oraz lik do które utrzują materiał na który działa wiatr nadając nam prędkości. Na dole żagla na krawędziach znajdują się dwa rogi: szotowy oraz halsowy.

Bom jest nieodłączną częścią żagla, która pozwala na trzymanie rękoma całej konstrukcji i ustawianie się pod porządanym kątem do wiatru. Paleta umożliwia połączenie deski z żaglem. Wkręca się ją w szynę masztową deski a następnie „nadziewa” się na nią żagiel. Fał startowy to inaczej lina przyczepiona do masztu, która w prosty sposób umożliwia podniesienie żagla do pozycji startowej kiedy ten wpadnie nam do wody. Trapez zbudowany jest z materiałowego siedziska (tzw. pampersa) i z dołączonych do niego klamer zatrzaskowych i haka (ostatnio również automatycznych) z pomocą, którego zaczepiamy się w linki trapezowe. Dzięki niemu łatwiej utrzymać żagiel przy większych prędkościach i silniejszym wietrze. Używany głównie przez zaawansowanych windsurferów.

Pierwsze kroki

Prawdę mówiąc nie za wiele potrzeba by rozpocząć swoją przygodę z windsurfingiem. Jedyną koniecznością jest umiejętność pływania (na wypadek wpadnięcia się do wody), masa entuzjazmu i energii, cały osprzęt zaś najczęściej można dostać od wypożyczalni przy rozpoczynaniu przygody z tym sportem. Uniwersalnymi rzeczami, które można by zakupić przed rozpocząciem nauki są: pianka, kamizelka ratunkowa oraz buty wodne – mogą się one Wam przydać również przy innych studenckich wyjazdach nad wodę, dzięki czemu inwestycja nie będzie tak mocno odczuwalna.

Podstawy windsurfingu opanowuje się zgodnie ze zdefiniowanym schematem. Na początku warto dokładnie poznać sprzęt, nauczyć się słownictwa windsurfingowego a także prawa ruchu. które obowiązuje na wodzie. Następnie należy poświęcich chwilę na brzegu aby od strony praktycznej zapoznać się ze sprzętem, spróbować samodzielnie połączyć wszystkie elementy i na kilka minut stanąć na desce i podnieść żagiel. Kolejnym krokiem jest utrzymanie stabilności na wodzie, stojąc na desce bez przyczepionego żagla.

Gdy już opanujemy te rzeczy czas nauczyć się podnosić żagiel fałem startowym, otworzyć miecz i wypłynąć. Płynięcie przed siebie wcale nie jest takie proste dla poczatkującego. Wiatr, który zmienia swoją siłę, a także kierunek na pewno spowoduje, że kilkukrotnie wpadniemy do wody. Cóż należy się uśmiechnąć i ćwiczyć dalej, szczególnie że nei ma lepszego sposobu na ochłodę w malowniczej Chorwacji niż właśnie krótka kąpiel. :) Kolejnym etapem jest skręcanie: czyli ostrzenie i odbijanie a także zwroty przez rufę i sztag. Dzięki temu będziemy mogli nauczyć się halsu czyli płynięcia do punktu, który jest pod wiatr. Opanowanie wyjścia z plaży i wyjścia z wody pozwoli nam z pomocą wiatru bardzo szybko wrócić do pływania gdy wywrócimy się na desce.

Dzięki takiemu zestawowi umiejętności będziemy mogli już samodzielnie wypłynąć na wodę bez opieki instruktora i szlifować swoje skille. Mimo wszystko jest jest jeszcze wiele manewrów, które warto opanować. Przede wszystkim im pewniej będziemy się czuli na desce tym mniej wyporny sprzęt będziemy mogli wybierać co w pewnym momencie pozowli nam zacząć wchodzić w ślizg (czyli pływanie na krawędzi) a także założyć trapez i przecinać taflę wody

Plaża, słońce, znajomi, dziewczyny w bikini, męscy Adonisi, alkohol, muzyka. Brzmi jak dobre wakacje. Mamy nadzieję, że ten krótki wpis przekonał Was, że wystarczy opanować podstawy windsurfingu by zamienić dobre na wymarzone!

Share this post
  , , , , , , ,


One thought on “Dlaczego warto? Podstawy windsurfingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *