Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Dlaczego warto? Podróżowanie solo

Podróżowanie samemu nie jest dla wszystkich. Jak pisaliśmy w jednym z poprzednich wpisów wspólne wycieczki ze znajomymi mają niepodważalne zalety. Warto jednak choć raz w życiu wybrać się w pojedynkę na wyprawę, chociażby dla spróbowania czegoś nowego, sprawdzenia jak poradzimy sobie zdani tylko na siebie. A z podróży takiej może się okazać, że wyniesiemy naprawdę dużo – o to 10 rzeczy, których uczy nas podróżowanie samemu:

1. Cieszyć się własnym towarzystwem

Podróżując samemu (nawet gdy jest to większy, zorganizowany wyjazd) macie sporo czasu tylko dla siebie. Możecie go w pełni wykorzystać poznając się lepiej, próbując co Wam naprawdę sprawia przyjemność, gdzie błądzą Wasze myśli niepilnowane. Nie ma nic przyjemniejszego niż chwila dla siebie nad filiżanką aromatycznej włoskiej kawy, obserwując pędzący wokół świat.

2. Wyznaczać sobie własne ścieżki

Okazuje się nagle, że wcale nie trzeba robić tego, co wolą wszyscy. Nie jesteście ograniczeni sprzecznymi preferencjami znajomych i potrzebą uszczęśliwienia wszystkich w koło. W końcu możecie robić dokładnie to, na co macie ochotę, odkrywając swoje nowe upodobania, jak i nowych kompanów zafascynowanych tymi samymi rzeczami.

3. Być zorganizowanym

W podróży szybko się uczycie, że brak zorganizowania nie tylko może się okazać szkodliwy dla Waszego programu wycieczki ale również bardzo kosztowny. Spóźnienie się na samolot, nie zarezerwowanie hotelu z wyprzedzeniem, nie wzięcie pod uwagę świąt państwowych w odwiedzanym miejscu – wpadki w trakcie wyjazdu szybko nauczą Was z większą starannością planować kolejne kroki i trzymać się wyznaczonego harmonogramu.

4. Próbować nowych rzeczy

 

Wychodząc poza swoją strefę komfortu i otaczając się nieznajomymi, o innych zwyczajach i upodobaniach, naturalnie sami zaczynamy chętniej podchodzić do próbowania nowych rzeczy. W końcu raz kozie śmierć! Mamy całe 50% szans, że nowe doświadczenie przypadnie nam do gustu i będziemy chcieli więcej. Do póki nie spróbujemy nie przekonamy się zaś czy warto. Co najgorszego może się w końcu stać?

5. Akceptować popełniane błędy

Nie wszystko co związane z podróżowaniem jest sielankowym obrazkiem. Czasem przydarzą się rzeczy nieoczekiwane, plany nie pójdą po naszej myśli, hotel okaże się katastrofą i trafimy na najgorszy okres pogodowy w danym miejscu. Tak, są to pewne przeciwności ale nie koniecznie muszą być złą rzeczą. To od nas zależy, jak wykorzystamy dane niepowodzenie. Podróż solo szybko uczą godzić się z mniejszymi i większymi porażkami – w końcu zdarzają się i najlepszym. A nigdy nie wiadomo dokąd nas poprowadzą i czy przypadkiem dzięki nim nie odkryjemy nowego wspaniałego miejsca, nie poznamy przyjaciół na lata czy nie odkryjemy swojej nowej pasji.

6. Uświadomić sobie, że damy radę w pojedynkę

 

W podróży, szczególnie tej w pojedynkę, jesteśmy rzuceni na głęboką wodę, bez sieci wsparcia do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni w domu. Szybko uświadamiamy sobie, że nie możemy liczyć na pomoc innych i jeśli czegoś chcemy – sami musimy to sobie załatwić. I tu Was nie zaskoczymy – okazuje się również, że w 90% sytuacji wcale nie potrzebujemy tej pomocy i wyśmienicie radzimy sobie w pojedynkę. Taka świadomość daje niesamowitego kopa naszemu poczuciu własnej wartości i następnym razem odważniej podchodzimy do coraz bardziej wymagających projektów.

7. Patrzeć z perspektywy

Zwykle, gdy studia gonią pracę i obowiązki domowe, bardzo łatwo nam zaplątać się w “mini tragedie” dnia codziennego: niezaliczone kolokwium, kłótnia o nic z przyjacielem, chłopak który nie kupuje kwiatów, dodatkowy kilogram po świętach… Podróże pozwalają nam nabrać odpowiedniego dystansu i zauważyć, jak ważkie problemy zaprzątają naszą głowę. Nagle, w obliczu bezkresu oceanu rozpościerającego się przed Wami, ściany lasu wznoszącego się przed Wami, spoglądania ze szczytu góry na świat poniżej – wszystko nabiera zupełnie nowej perspektywy.

8. Nawiązywania przyjaźni na lata

Nawet świadomie wybierając podróż w pojedynkę w pewnym momencie samotność może zacząć nużyć. Nic jednak straconego. Rzadko kiedy nawiązywanie nowych znajomości jest tak łatwe jak w czasie podróży. Czy jedziecie w pojedynkę sami planując trasę swojej wycieczki, czy zdecydowaliście się jechać samemu na zorganizowany wyjazd z biurem podróży sposobności by poznać nowych ludzi będziecie mieli co nie miara. I choć podróż szybko mija, tak niczym za dotknięciem magicznej różdżki znajomości te będą jednymi z najtrwalszych w Waszym dorobku i jeszcze przez wiele lat będziecie mogli cieszyć się wspólnie wspominając podróże sprzed lat.

9. Otwartości na odmienność

Jest tyle różnych sposobów na życie, tyle różnych kultur, historii i światopoglądów. Nie bez powodu mówi się, że co kraj co obyczaj. Mogąc doświadczyć różnych miejsc zdajemy sobie sprawę, że nie ma jednej “prawidłowej” drogi. Każda nowopoznana osoba skrywa zupełnie odmienną historię. Dzięki podróżom nauczycie się zaś otwierać na to co nowe, dzięki czemu będziecie mogli w pełni docenić różnorodność i piękno otaczającego nas świata.

 

10. Podróżować, podróżować i podróżować

Podróżowanie daje Wam dreszczyk emocji. Nigdy nie wiesz co na Ciebie czeka w kolejnym miejscu na mapie i nie przekonasz się co Cię omija, dopóki nie spróbujesz. Dlatego podróżowanie jest takie uzależniające. Kto raz spróbuje od razu marzy o kolejnych dalekich czy bliskich wyjazdach – czy samemu czy w towarzystwie znajomych.

Tak więc, gdzie lecicie w najbliższym czasie? :D

Share this post
  , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *