Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Dalmacja na trzy sposoby

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym musi wybrać miejsce na studencki wyjazd. Pytanie, czego każdy z nas oczekuje od miejsca, gdzie się wybieramy? Piękna pogoda, krystalicznie czysta woda w morzu, wspaniałe zabytki, wyśmienita kuchnia, miejsca gdzie aktywnie możemy spędzić czas, czy zapierające dech w piersiach widoki – to rzeczy, którymi zazwyczaj kierujemy się przy wyborze. My już nawet takie miejsce znaleźliśmy i jest nim  Chorwacka część Dalmacji. Zapytacie dlaczego? Postaramy się w 3 krokach przedstawić Wam Dalmację jako miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w wakacje studenckie.

KROK 1. Kuchnia dalmatyńska czyli smaczne dania Chorwacji

Duży wpływ na lokalną kuchnię ma położenie Chorwacji. Wybrzeże Adriatyku dostarcza kraju mnogość owoców morza, które następnie Chorwaci przyrządzają na wiele sposobów zyskując tym uznanie na całym świecie. Będąc w tym kraju mamy pewność, iż składniki są świeże, prosto z morza, więc aż szkoda nie skorzystać z okazji i nie spróbować wszystkich pysznych dań regionalnych.

Dalmacja jako region południowy kraju tym bardziej wyróżnia się dużą ilością dań rybnych, stanowiących podstawę tutejszej kuchni. Przyrządzane są one na wiele sposób poczynając od duszenia w warzywach, przez grillowanie aż po pieczenie i smażenie, choć dominująca obróbka cieplną jest po prostu gotowanie. Jako przekąskę często spotkamy w restauracjach solone sardynki (najlepsze z lampką wina ;) ) czy smażone krążki kalmarów. Oczywiście również zakosztujemy tutaj wiele rodzajów mięs, głównie lżejszych, takich jak cielęcina, jagnięcina czy drób – najmniej ceniona jest zaś wieprzowina. Dodatkowo, jako region podobny do śródziemnomorskiego, lokalna kuchnia słynie z serów, oliwek (i oliwy) oraz warzyw, a charakterystyczny smak potrawom nadają zioła, takie jak bazylia, rozmaryn, szałwia czy liść laurowy.

Znając już charakterystykę lokalnej kuchni warto przejść do konkretnych dań :) Mieszkańcy Dalmacji lubią, aby wszystko było proste, tak w życiu, jak w kuchni i z tego względu na stołach królują często gradele – świeże ryby z morza, skropione jedynie oliwą z oliwek z czosnkiem i pietruszką gwarantującą niezapomniany smak pomimo łatwości przygotowania dania – proste i pyszne! Jedną z najsłynniejszych potraw zaś jest brudet – gulasz z owoców morza, podawany razem z palentą czyli kaszką przygotowaną z gotowanej mąki kukurydzianej. Kolejnym przysmakiem morskim jest zupa rybna. Danie to pełne świeżych ryb z Adriatyku, oliwy z oliwek, czosnku, selera, pietruszki i ryżu przyrządzane jest w Dalmacji z prawdziwą pasją, powodując, iż każdy kto raz zupy spróbuje wielokrotnie do niej powraca. Nie można zapomnieć również o risotto z owocami morza lub czarnym risotto, które podawane z mątwami i kalmarami czerń swego koloru zawdzięcza atramentowi z kałamarnic.  Jako przekąskę nie możecie zaś pominąć dalmackiej pršut – prosciutto czyli wędzonej szynki wieprzowej przypominającej prosciutto, podawanej zazwyczaj z oliwkami i serem.

food-salad-healthy-black

Na koniec przejdźmy do tego, co najbliższe sercu studentów – alkoholi ;) Najsłynniejszym runkiem jest rakija czyli mocny bimber na bazie owoców, które niczym paliwo rakietowe napędzi Was do dalszej eksploracji tego pięknego kraju. Uważana jest za narodowy alkohol i jako taki koniecznie powinniście jej spróbować. Do dań rybnych jak i mięsnych często polecane są czerwone lub białe wina. Niezwykle aromatyczne, głębokie w smaku idealnie komponują się z kuchnią chorwacką.

Kuchnia chorwacka Idealna na upalne dni, a podawana z winami staje się niezapomnianym w smaku przeżyciem na podniebieniu niejednego turysty!

KROK 2. Chorwacja dla aktywnych czyli raj sportów wodnych

W Chorwacji nie można się nudzić – dzięki różnorodnemu krajobrazowi ten nadmorski kraj oferuje masę bardziej emocjonujących możliwości na spędzanie czasu wolnego niż samo plażowanie. Począwszy od wspinaczki górskiej przez rafting w przepięknie położonych rzekach po skoki z klifów wprost do błękitnej wody Adriatyku. Wśród naszych propozycji na idealne studenckie wakacje w Chorwacji znajdziecie:

  1. Rafting czyli specjalna odmiana flisu, spływu rzecznego, do której używa się różnych rodzajów tratw, łodzi, pontonów czy kajaków. W Chorwacji najsłynniejsze odbywają się na rzekach Cetina, Korana, Krupa i Una. Taki spływ trwa ok 3-4 godziny, podczas których uczestnicy angażują się w wiosłowanie, a w miejscach dozwolonych mogą pokąpać się w czystej, krystalicznej wodzie, której temperatura ma ok 20 st. C. i jest idealna na orzeźwiającą kąpiel podczas gorących dni w Chorwacji. Jest to wyśmienite połączenie drobnej dawki adrenaliny z chillowaniem na wodzie.
    chorwacja żagle
  2. Oprócz raftingu popularne jest żeglarstwo o czym świadczy ponad 40 portów jachtowych oferujących w sumie ok. 12 300 miejsc cumowniczych. Nie oznacza to jednak, że do Chorwacji trzeba zabrać własną łódź- w porcie można bez problemu znaleźć jakąś do wyczarterowania. Żeglowanie z grupą znajomych miedzy wyspami i odwiedzanie malowniczych przybrzeżnych miasteczek to świetny plan na spędzenie wyjazdu studenckiego o czym wiedzą uczestnicy naszych poprzednich rejsów. Więc jeśli lubicie spokojniejszą formę spędzania czasu na wodzie to rejsy statkiem pomiędzy wyspami takimi jak Brać czy Hvar są dla Was. Nie potrzebujecie do nich znajomości żeglugi a jedynie chęć do zabawy i zapas kremu z filtrem ;) W trakcie rejsu możecie zobaczyć najpiękniejsze plaże okolicznych wysepek oraz skorzysstać z okazji i poskakać do czystej morskiej wody ze statku. Kilka godzin lub nawet cały dzień na morzu, kiedy można posmakować chorwackiej kuchni oraz potańczyć na dziobie statku przy ulubionej muzyce to świetny plan na spędzenie dnia z gronem znajomych.
  3. A jak już mowa o susach do wody to kolejną propozycją są skoki z klifów do błękitnej morskiej wody. Wybrzeże Chorwacji zapełnione jest przez liczne plaże, cyple skalne czy skaliste wybrzeża umożliwiające akrobacje w powietrzu. Jest to bardzo popularny sposób na spędzanie czasu i jest wiele miejsc specjalnie oznaczonych, w których możemy bezpiecznie poskakać.
  4. Kolejnym sposobem na spędzanie czasu na wodzie jest windsurfing i kitesurfing. Dzięki długiemu wybrzeżu i sprzyjającym wiatrom można tu do woli korzystać z uroków sportów wodnych. Deska pod nogami, wiatr we włosach i ciepło słońca na skórze – nie ma lepszego sposobu na studenckie lato. Większość wybrzeża Chorwacji jest skalista co może niektórych zniechęcać, znajdziemy jednak tu także nieliczne plaże piaszczyste, np. w Opuzen zwanym “Chorwacką Kalifornią”, do którego wyjeżdżamy w tym roku by pływać na windsurfingu i zdobywać kolejne fale.
    This photo always stirs up something in me. It was taken in early March at the Queenmary Windsurfing Club near London when the water and wind has hardly begun to warm up from the winter freeze. It takes the most dedicated windsurfer to be out at this time. I had just got off the water and was trying to get the blood back to my fingers when I saw this lone sailor using the little daylight left to get their fix.

    This photo always stirs up something in me. It was taken in early March at the Queenmary Windsurfing Club near London when the water and wind has hardly begun to warm up from the winter freeze. It takes the most dedicated windsurfer to be out at this time. I had just got off the water and was trying to get the blood back to my fingers when I saw this lone sailor using the little daylight left to get their fix.

  5. Jeśli chcesz połączyć odrobinę adrenaliny z pięknymi widokami to Zipline jest dla Ciebie! Zipline czyli inaczej kolejka tyrolska – tzw. zjazd na linie w specjalnej uprzęży i kasku. Widoki i wrażenia są niesamowite, wspomnienia zostają na zawsze a gwarantowana jest przede wszystkim świetna zabawa :) Każda przygoda z zipline’em poprzedzona jest profesjonalnym krótkim kursem przygotowującym, zwracającym uwagę na bezpieczeństwo uczestników. Taki kurs przydaje się, gdyż w ziplinie można się rozpędzić do ponad 60km/h! Na taką przygodę poza znajomymi warto zabrać kamerkę sportową by uwiecznić niesamowite chwile. Żaden jednak filmik ani zdjęcia nie oddadzą prawdziwych emocji- koniecznie trzeba spróbować samemu.
  6. Miłośnikom pieszych wędrówek polecamy góry Velebit w północnej Dalmacji lub Park Narodowy Paklenica, Biokovo, które są idealnym miejscem wypadowym do krótkich spacerów i długich wędrówek. Osoby, które preferują większy wysiłek fizyczny, mogą spróbować sił we wspinaczce, którą można uprawiać w Parku Narodowym Paklenica, natomiast miłośnicy koni mogą wybrać się na niepowtarzalną przejażdżkę, która oferowana jest na niektórych wyspach i zachodnim wybrzeżu Istrii.

Jak widzicie oferta aktywnego spędzania czasu w Chorwacji jest tak różnorodna i bogata jak jej krajobraz. Każdy znajdzie coś dla siebie w kraju pełnym lawendy i najpiękniejszych zachodów słońca!

KROK 3. Najpiękniejsze miejsca Dalmacji czyli uciecha dla oka

Podczas naszego pobytu już pojedliśmy i aktywnie spędziliśmy czas, więc teraz przychodzi moment, w którym wypadałoby coś zwiedzić. Spośród wielu wspaniałych miejsc w Dalmacji wybraliśmy sześć, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy i na pewno nie będzie się tego żałowało, a aż trzy z nich będziemy mieli szansę zobaczyć już na najbliższych wyjazdach do Chorwacji.

Stari Grad, Dubrovnik

dubrownik (3)_800x450

Jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji, któremu nie bez powodu nadano przydomek „Perła Adriatyku”. Bogata historia i niesamowita atmosfera sprawia, że chce się wracać do tego miejsca za każdym razem kiedy jest się w Chorwacji. Miasto charakteryzuje się średniowiecznym układem urbanistycznym o solidnej fortyfikacji z zabytkowymi bramami i basztami. Masywne mury obronne sprawiły, że Dubrovnik zyskał przydomek „Niezdobyte miasto”. Czynu tego dokonał dopiero w 1806 roku Napoleon pozbawiając tym samym miasto niepodległości. Legenda o niezdobytym mieście odżyła w 1991 podczas walk narodowo-wyzwoleńczych kiedy to miasto było oblegane przez wojska jugosławiańskie przez 7 miesięcy i nie udało się go zdobyć. Obecnie Dubrovnik jest znany całemu światu jako miejsce, gdzie nagrywano część scen serialu „Gra o Tron”.

Pałac Dioklecjana, Split

Rezydencja cesarza Dioklecjana wybudowana na przełomie III i IV w. jako miejsce gdzie miał zamieszkać z rodziną po swojej abdykacji. Po jego śmierci przez długi czas pałac służył jako luksusowy hotel dla rzymskich elit. W VII w, kiedy na okoliczne miasta napadli Awarowie i Słowianie, uciekinierzy znaleźli azyl za potężnymi murami pałacu, zamieniając rezydencję w miasto. Wewnątrz murów znajduje się 220 budynków i jest to jedyny antyczny pałac na świecie, który jest zamieszkany do dziś. W 1979 roku Pałac Dioklecjana razem z zabytkowym otoczeniem wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Stari grad, Trogir

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast w całej Chorwacji założone w III w. przez Greków, które swoją popularność zawdzięcza malowniczemu położeniu oraz oczywiście wspaniałym zabytkom. Wąskie uliczki starego miasta tworzą swojego rodzaju labirynt, w którym chowają się liczne wiekowe budowle, które niezależnie od pory dnia skutecznie potrafią nas przenieść do odległej epoki. Świetnie zachowane gotyckie, romańskie, renesansowe i barokowe pałace, katedry oraz urokliwe kawiarenki razem tworzą wyjątkowo urokliwy klimat miasta.

Hvar, Wyspa Hvar

chorwacja_low

Królowa pośród Dalmatyńskich wysp, uznawana za jedną z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. Bogata tradycja i nocne życie są głównymi czynnikami, które przyciągają w to miejsce wielu turystów i podróżników, a ciepłe zimy i upalne lata są przy tym bardzo miłym dodatkiem. Hvar jest również znany jako „Lawendowa wyspa” ze względu na liczny uprawy lawendy znajdujące się na jej terenie, które w parze z bujną roślinnością śródziemnomorską odurza swym zapachem i sprawia, że nie chce się z tego miejsca wyjeżdżać.

Milna, Wyspa Brać

Mała malownicza miejscowość znajdująca się w jednej z najlepiej chronionych zatok po zachodniej stronie wyspy Brać. Już za czasów Dioklecjana statki rzymskie znajdowały azyl w tym miejscu, a obecnie znajduje się tam marina przyjmująca żeglarzy z całego świata. Miasteczko w przeciwieństwie do reszty chorwackim kurortów słynie z powolnego tempa życia, braku dyskotek, wyśmienitych restauracji, a w szczególności z idealnych warunków do nurkowania.

Błękitna jaskinia (Modra špilja), Wyspa Biševo

Wyjątkowe miejsce u wybrzeża wyspy Biševo, którego uroku nie są w stanie odwzorować, żadne zdjęcia. Do jaskini wpływa się wejściem, które ma niespełna metr wysokości i możliwe jest tam wpłynięcie jedynie pontonem pod warunkiem, że morze jest spokojnie, lub pod wodą. Po pokonaniu tych trudności odbieramy nagrodę w postaci niepowtarzalnych widoków wewnątrz jaskini dzięki światłu, które wpada do niej pod powierzchnią wody przez otwory skalne. Planując wyprawę do tej jaskini trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: morze tego dnia nie morze być wzburzone oraz trzeba się tam pojawić między 10, a 12, żeby zaobserwować urok tej jaskini w pełnej krasie.

Na sam koniec nie pozostaje nam nic innego jak tylko gorąco zachęcić do wizyty w Chorwacji, więc jeżeli jeszcze nie wybraliście miejsca na studenckie wakacje w tym roku, albo się wahacie to mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości i już za dwa tygodnie widzimy się w Omisiu. BANG!

Share this post
  , , , , , , , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *