Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

6 sposobów na długi weekend w Pradze

Wyjeżdżając na długi weekend na City Break do któregoś z europejskich miast musimy się często zmierzyć z mocno ograniczonym czasem przy jednoczesnej niezliczonej liczbie atrakcji, które chcielibyśmy zobaczyć. Kończy się tak, że spędzamy masę czasu w sieci na researchu a później na miejscu z wywieszonym językiem pędzimy od jednego punktu do drugiego, w ogóle nie rozkoszując się upragnionym urlopem. W obliczu naszego studenckiego wypadu do Pragi na Boże Ciało przychodzimy Wam z pomocą – w końcu jeśli jest jedna rzecz, w której jesteśmy dobrzy, to jest nią podróżowanie. O to 6 sposobów na długi weekend w Pradze, które zapewnią Wam mase niezapomnianych wspomnień.

1. Spacer Mostem Karola

Ktokolwiek powiedział, że “najlepsze co w życiu, jest za darmo” zdecydowanie miał na myśli właśnie Most Karola w Pradze. Spacer tym XIV-wieczny mostem jest jednym z najbardziej przyjemnych i niezapomnianych przeżyć podczas wizyty w stolicy Czech. Zabytkowy kamienny most rozciągający się nad rzeką Wełtawą został zbudowany aby połączyć “nowe” miasto Pragę ze starym, a obecnie stanowi wizytówkę miasta znaną na całym świecie.

Odwiedzając most w ciągu dnia, spotkacie na nim wielu ulicznych sprzedawców, artystów czy kuglarzy. W nocy zaś można mieć wrażenie, że niesamowite gargulce ożywają, i przenoszą Was wprost do pełnego magii świata Harry’ego Pottera. Niezależnie od pory, którą wybierzecie na odwiedziny nie zapomnijcie potrzeć na szczęście płaskorzeźbę znajdującą się pod figurą św. Jana Nepomucena. Na pewno jej nie przegapicie – znajduje się na  środku mostu i błyszczy złotem z daleka, wypolerowana przez turystów poszukujących szczęścia w Pradze.

2. Polowanie na rzeźby Cernego

Tak samo, jak jadąc do Wrocławia nie sposób nie wypatrywać na ulicy poukrywanych krasnali, tak odwiedzając Pragę nie można pominąć rzeźb Davida Cernego rozsianych po całym mieście. Ich nietuzinkowość i abstrakcyjne podejście do rzeczywistości zadziwią nie jedną osobę. Niektóre z nich znajdują się w najmniej spodziewanych miejscach i wspólne odkrywanie ich ze znajomymi może być prawdziwą frajdą! Szczególnie, że bądźmy szczerzy… jak często oglądacie rzeźby konia zawieszonego do góry nogami w holu budynku, raczkujące gigantyczne dzieci bez twarzy czy dwóch panów tryskających fontanną na mapę Czech… W trakcie naszego zwiedzania z przewodnikiem będziecie mogli zobaczyć część z rzeźb, gdybyście jednak chcieli odkrywać je na własną rękę polecamy artykuł zawierający ich opisy i dokładne lokalizacje.

3. Podziwianie Pragi z tarasów widokowych

Czy istnieje lepszy sposób na poznanie miasta niż z persepktywy lotu ptaka? Nie według nas! Na szczęście w Pradze wspaniałe punkty widokowe znajdziecie pod dostatatkiem. Pozwolą Wam one ujrzeć miasto całościowo i w spokoju delektować się zimnym czeskim browarem na tle czerwonych dachówek praskich kamienic. Do naszych ulubionych punktów widokowych zaliczamy m.in. wieżę na wzgórzu Petřin, będącą 60m miniaturą wieży Eiffela. Właśnie stąd rozciąga się piękny widok na Hradczany. Innym ciekawe miejsce znajduje się w Ratuszu na Rynku Staromiejskim. Ten wąski taras oferuje panoramę 360 stopni całego Rynku Staromiejskiego z otaczającymi go budynkami. PRO TIP: warto zamówić wcześniej bilety na wieżę online – unikniecie stania w kolejce przy zegarze Orloj po zakup wejściówki a do tego zaoszczędzicie pare groszy. Kolejny punkt warty wspomnienia znajduje się na dachu Tańczącego Domu, udając się więc zobaczyć ten intrygujący budynek możecie od razu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wspiąć się na sam szcyzt by móc podziwiać nabrzeżne kamienice wraz z Hradczanami i Mostem Karola. Dodatkowo wstęp na taras jest zupełnie darmowy a na górze mieści się przyjemna kawiarenka, w której można się posilić. Nic tylko zdobywać dachy Pragi!

4. Zrobienie fotki przy ścianie Lenona

Ściana Lennona w Pradze została utworzona na pamiątkę słynnego członka Beatlesów, który wciąż dla wielu Czechów postrzegany jest jako symbol pacyfistycznego podejścia do życia. Podkoniec lat 90-tych była miejscem, gdzie młodzi Czesi wylewali swoje żale na obowiązujący ówcześnie reżim komunistyczny, co doprowadziło do dalszej eskalacji napięć pomiędzy służbą bezpieczeństwa a studentami, zwanymi Leonnistami.

W kolejnych latach ściana na zmianę była zamalowywana przez różne instytucje by na drugi dzień ponownie przyozdabiały ja portrety Lennona, poezja i kwiaty. Ostatecznie ściana została przyjęta jako kultowy punkt orientacyjny i jedno z ulubionych INSTA-godnych miejsc turystów. Jeśli więc szukacie ciekawego tła do swojego pamiątkowego zdjęcia z Pragi bądź jesteście fanami ulicznej sztuki graffiti jest to zdecydowany MUST SEE na Waszej mapie Pragi.

5. Poznanie tysiąca odmian chmielu

Czesi szczycą się tym, że mają najlepsze piwo na świecie, a studencki długi weekend w Pradze jest najlepszą okazją do przetestowania tej teorii ;) Znajdziecie tutaj ogromny wybór barów, oferujących słynne czeskie lagery (m.in. Budvar i Staropramen) oraz piwa rzemieślnicze z lokalnych minibrowarów. Większość czeskich piw jest lekka i warzona naturalnie z ręcznie zbieranego chmielu. Coraz częściej browary produkują również ciemne piwo jako alternatywę, ale większość Czechów wierna jest jasnemu trunkowi. Nasza rada? Starajcie się za każdym razem spróbować innego piwa. Gatunków naprawdę nie zabraknie, a większość lokali posiada swoją własną mikro produkcję browaru, oferując niepowtarzalne smaki. Możecie zresztą zrobić z tego rywalizację ze znajomymi i przekonać się kto spróbuje większej liczby czeskich piw. Choć znając nasze motto #albogruboalbowcale, różnie może się to skończyć… ;) Miłośnikom piwa polecamy również wizytę w Praskim Muzeum Piwa, które oferuje ponad 31 gatunków tego trunku i gdzie możecie sami przygotować sobie piwo do wypicia.

A jak piwo to wiadomo, że dobrze byłoby czymś je zagryźć. W tej kwestii Praga oferuje prawdziwą gratkę dla miłośników mięsa – pyszną, soczystą golonkę. Jest to duży kawałek wieprzowiny, marynowany w piwie i podawany z warzywami oraz ciemnym chlebem. Danie to jest bardzo popularne w Czechach i podbija również serca turystów połączeniem wyjątkowych aromatów z chrupiącą skórką mięsa. Mniam!

6. Wychillowanie na Rynku Staromiejskim

Po całodniowym zwiedzaniu nie ma nic przyjemniejszego niż usiąć na Rynku Staromiejskim i wychillować nad filiżanką kawy lub słynnego czeskiego piwa. Jest to również idealna okazja aby obejrzeć na żywo spektakl zegara astronimicznego odgrywany o każdej pełnej godzinie.  Zegar został zbudowany w XV wieku i pomimo tego, że w swej historii wielokrotnie zostawał uszkodzony a następnie naprawiony, obecnie powszechnie uważany jest za najlepiej zachowany średniowieczny zegar mechaniczny na świecie. Składa się z trzech głównych części współgrających ze sobą – części astronomicznej (wskazującej położenie ciał niebieskich), części kalendarzowej (reprezentującymi miesiące) oraz częsci animacyjnej (ruchome figury dwunastu apostołów i personifikacji Śmierci, Próżności i Chciwości). Zegar możecie podziwiać na południowej ścianie ratusza. Przygotujcie się jednak na tłumy gapiów gromadzące się pod nim w okolicy pełnej godziny – w końcu żaden city break się nie liczy bez zobaczenia dumy Pragi w akcji.

Jeśli wybierając się na kolejny studencki city break zdecydujecie się na którykolwiek z przedstawionych przez nas pomysłów na długi weekend w Pradze możemy Wam obiecać, że będzie to udany urlop :) Choć osobiście wyznajemy raczej zasadę, że nie ważne w jaki sposób, ważne by rozkoszować się czeską Pragą w pełni, gdyż jest zdecydowanie czym się cieszyć. Do zobaczenia, mamy nadzieję, już niedługo w Pradze!

Share this post
  , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *