Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Wakacyjne ubezpieczenie podróżne – na co zwrócić uwagę?

Wymarzone studenckie wakacje wybrane, więc myślicie, że pozostaje jedynie spakować bagaż i w drogę? Zanim rozentuzjazmowani rzuciecie się w wir ostatnich zakupów i śledzenia na Instagramie najpiękniejszych zakątków odwiedzanej destynacji, warto najpierw zadbać o to, co dla nas najważniejsze – BEZPIECZEŃSTWO. Wiele osób, szczególnie samemu organizując wyjazd, zapomina o jednej istotnej rzeczy. Wakacyjne ubezpieczenie podróżne jest pozycją obowiązkową dla każdego podróżnika i w Waszym bagażu również nie może go zabraknąć! Na co jednak zwracać uwagę, gdy opcji jest tak wiele? Przychodzimy Wam z pomocą, rozszyfrowując najistotniejsze czynniki wpływające na wybór polisy podróżnej.

1. Wyjazd zorganizowany a ubezpieczenie

Ubezpieczenie turystyczne ma jeden prosty cel – zadbać o nasz komfort (również finansowy) w trakcie podróży. Leczenie za granicą, hospitalizacja, czy powrót do kraju po wypadku i rehabilitacja potrafią być bardzo kosztownymi imprezami, liczonymi w tysiącach euro. Ubezpieczenie przy małym koszcie pozwala Wam nie martwić się ewentualnymi wydatkami i w pełni cieszyć się wymarzonym urlopem. O ile organizujecie sobie wyjazd w pojedynkę to do Was należy pamiętanie o wykupieniu odpowiedniej polisy. Niewiele jednak osób wie, że jeśli jednak wybieracie wyjazd zorganizowany przez biuro podróży, ma ono obowiązek zapewnić Wam podstawową polisę na czas wyjazdu. Oczywiście, może się ona różnić wysokością stawek, czy zapewnionymi świadczeniami (biuro zazwyczaj będzie wybierało najlepszą dla siebie polisę), warto więc wcześniej się z nią zapoznać i zdecydować czy nie potrzeba dokupić jakiś dodatkowych opcji. W kolejnych punktach podpowiadamy na co zwracać uwagę przeglądając Ogólne Warunki Ubezpieczenia.

2. Co się składa na polisę

 

Żeby być w stanie wybrać odpowiednią polisę na zbliżający się studencki wyjazd, warto wcześniej zrozumieć jakie czynniki wchodzą w jej skład i co dokładnie oznaczają. Tłumaczymy więc po krótce:

  • Czas trwania: wskazuje na okres czasu w jakim wykupione przez nas ubezpieczenie obowiązuje. Dla wszystkich intuicyjne jest kupowanie polisy na czas od dnia wyjazd do dnia powrotu. Niektórzy co bardziej przewidujący mogą się jednak nie pokoić co w razie, gdy podróż się przedłuży, np. ze względu na odwołane loty. Otóż rozwiewamy obawy – zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia większości polis w sytuacji takiej ubezpieczenie automatycznie przedłużane jest o kolejne 48 godzin.
  • Obszar obowiązywania: na to również warto zwrócić uwagę, gdyż nie wszystkie pakiety obejmują kraje całego świata. Często ubezpieczyciele różnicują ceny polis ze względu na destynacje planowanych przez Was podróży. Najtańsze oczywiście będą pobliskie kraje (Europa) a im dalej i bardziej egzotycznie oraz w miejscach, gdzie wiadomo, że koszty leczenia będą rosnąć (m.in. Stany, Kanada), tym ceny będą rosnąć.
  • KL, czyli Koszty Leczenia: jest to  suma ogółu świadczeń medycznych, do jakich koszty pokrywa ubezpieczyciel. Jako koszty leczenia uznawane są wizyty u lekarza, hospitalizacja, leki, badania, operacje, ale dokładny zakres określany jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia każdej polisy.
  • NNW, czyli Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków: ten czynnik ubezpieczenia zapewnia Wam ochronę w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku doznanego w trakcie podróży. Wchodzą więc tu takie urazy jak np. złamanie ręki, rozbicie głowy, utrata palców, połamanie żeber. Jest to forma rekompensaty za szkodę, która wyliczana jest w formie % od kwoty ubezpieczenia NNW i w razie naszej śmierci wypłacana jest rodzinie.
  • Assistance: czyli inaczej wszystkie usługi wspierające KL. Jest uznawane za rozwinięcie kosztów leczenia i wiąże się z pokryciem wydatków związanych z ratownictwem – np. zwiezieniem helikopterem ze stoku, transportem zwłok, pobytem bliskich w kraju w którym jesteście hospitalizowani itp.
  • OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna: znana wszystkim z polis samochodowych, ubezpiecza nas od nieumyślnych szkód wyrządzonych przez nas bądź naszych podopiecznych (zwierzęta i dzieci) osobom trzecim. W związku z tym działa np. gdy wjedziemy w kogoś na stoku i połamiemy mu narty, wpadniemy na kogoś na ulicy i doprowadzimy do jego upadku, w którym złamie sobie rękę, nasz pies pogryzie komuś telefon i innych analogicznych sytuacjach.

3. Opcje dodatkowe

Oczywiście przedstawione w poprzednim punkcie składowe to tylko podstawowa baza ubezpieczenia podróżnego. W zalezności od charakteru Waszego wyjazdu, Waszych osobistych predyspozycji (czy są wśród na osoby, które ZAWSZE zgubią coś na wyjeździe? Nieważne jak się pilnują? :P albo może ktoś przewlekle chory?) możecie wybierać z szeregu rozszerzeń polisy, oczywiście za dodatkową opłatą. Te najbardziej przydatne a zarazem najczęściej wybierane w trakcie wakacyjnych wyjazdów to:

  • Ubezpieczenie bagażu: w tym wypadku uzyskujemy odszkodowanie w razie kradzieży bądź zniszczenia naszego bagażu. Ubezpieczyciel zazwyczaj zarówno jasno precyzuje co w danej polisie zalicza się do bagażu (wykluczając w podstawowych pakietach sprzęt sportowy czy elektroniczny) oraz do jakiej kwoty straty będą pokrywane. Wykupując to ubezpieczenie dobrze wcześniej zrobić sobie dokładny spis zabieranych rzeczy i ich szacowanej wartości – ułatwi to w dużej mierze późniejsze ubieganie się o zwrot kosztów.
  • Rozszerzenie o sporty (ekstremalne): ubezpieczyciele bardzo zgrabnie wyłączają swoją odpowiedzialność do wypłacenia odszkodowania o ile wypadek miał miejsce w trakcie uprawiania sportów definiowanych przez nich jako ekstremalne. Gorzej, że w takowe wpisują się prawie wszystkie sporty, jak np. jazda na nartach, kitesurfing, żagle. Wybierając się na aktywny wyjazd warto się więc zaintereować co obejmuje Wasze ubezpieczenie i dokupić sobie w razie czego rozszerzenie o sporty, jakie planujecie uprawiać.
  • Ubezpieczenie od rezygnacji: jest to ubezpieczenie gwarantujące nam zwrot poniesionych kosztów, gdyby okazało się, że musimy zrezygnować z planowanego wyjazdu. Gdy macie świadomość, że Wasz urlop w dużej mierze uzależniony jest a to od sesji, od humoru szefa w pracy czy zdrowia dzieci, warto się takim ubezpieczeniem zainteresować. Zanim jednak zdecydujecie się na dodatkowy koszt przeczytajcie uważnie Ogólne Warunki Uczestnictwa oferowane przez biuro, w którym chcecie wykupić wycieczkę. Zgodnie z rozporządzeniami i nowymi zmianami do ustawy o turystyce organizator turystki nie może od tak zdecydować, o zatrzymaniu wpłaconych przez was pieniędzy. Wiążą go konkretne terminy i musi udowodnić poniesienie już kosztów, których nie da się odzyskać. Dodatkowo wiele biur wychodzi naprzeciw swoim klientom i nawet jak mają na tym trochę stracić, decyduje się na pełen zwrot. Stąd warto wcześniej wiedzieć jakie zapisy w tej kwestii stosuje samo biuro podróży.
  • Klauzula alkoholowa: nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę ale podstawowe pakiety ubezpieczenia nie działają, jeśli zostanie stwierdzone, że wypadkowi ulegliście pod znajdując się pod wpływem alkoholu. Jednak jako, że każdy na wakacjach lubi zrelaksować się przy drinku, ubezpieczyciele zaczęli i pod tym kątem rozszerzać ofertę o klauzulę alkoholową. Powoduje ona, że ubezpieczenie KL i NNW działa również, gdy byliście po kilku głębszych. Osobiście uważamy, że to idealna opcja dla osób udających się na studencki wyjazd :D Choć oczywiście, uważamy, że po alkoholu po prostu powinno się niektórym czynnościom powiedzieć stanowcze nie (jak np. jeździe na nartach). Niestety obecnie nie wszyscy ubezpieczyciele udostępniają taką opcję i jest ona relatywnie droga.

4. Alternatywy

 

Jeśli jadąc w podróż liczycie się mocno z każdym groszem, warto przed wykupieniem polisy rozeznać się czy nie macie jakiś alternatyw, które nie będą wymagały dużych nakładów pieniężnych:

  • EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia Was do darmowego skorzystania z usług państwowej służby zdrowia (zagranicznego NFZ) na terenie Unii Europejskiej. Jej wielką zaletą jest to, że możecie wyrobić ją w urzędzie za darmo, a pokrywa Wam nawet długoterminową hospitalizację i skomplikowane operacje. Więcej informacji na jej temat znajdziecie w osobnym wpisie na blogu.
  • ISIC / EURO26 – jeśli wiecie, że wyjazdów zdarza Wam się trochę w ciągu roku, a do tego chcecie dodatkowo się zabezpieczyć również na czas pobytu w Polsce, dobrym rozwiązaniem są studenckie karty w stylu ISIC i EURO26. Oferują one różne pakiety ubezpieczeniowe (od bardzo podstawowych, po sporty ekstremalne i dalekie podróże) kupowane w długoterminowym pakiecie, a do tego szereg zniżek do różnych sklepów i lokali, które mogą zainteresować studentów.
  • Ubezpieczenie w ramach abonamentów medycznych i kart kredytowych – nie wiele osób zdaje sobie sprawę, ale w momencie gdy posiadacie pakiet abonamentowy w jednej z prywatnych placówek (jak Medicover, LuxMed, Polmed itp.) może się okazać, że jesteście również objęci polisą podróżną. Zanim więc zaczniecie decydować się na wykupienie osobnego ubezpieczenia zorientujcie się, co dokładnie Wasz pakiet obejmuje. Podobna zasada ma zastosowanie w przypadku posiadania kart kredytowych.

Uzbrojeni w taką wiedzę, możecie być pewni, że żadna studencka podróż nie będzie Wam straszna. Nie dajcie się zwieźć poczucie, że “nic Wam przecież nie będzie” i nie warto wydawać pieniędzy na ubezpieczenie – najważniejsze zawsze i wszędzie jest BEZPIECZEŃSTWO. I jego Wam życzy jak najwięcej w trakcie trwających właśnie wakacji! :)

Share this post
  , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *