Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Jak tworzyć ciekawe filmiki z podróży

Znajomi wracają z wakacji i męczą Was byście obejrzeli ich przydługie, przenudne filmiki z podróży? Chcielibyście uwiecznić swoje wakacyjne przygody ale niezbyt macie pomysł jak? Po zakończeniu lata macie od groma nagranego materiału ale zero wiedzy jak go zmontować? W dzisiejszych czasach, gdy każdy ma cały czas przy sobie telefon albo bardziej zaawansowany sprzęt nagrywający, kuszące jest uwiecznianie wspomnień z podróży na bieżąco. Co jednak zrobić by nasz filmik był ciekawy i w pełni oddawał klimat studenckiego wyjazdu? O to kilka porad dla laików!

Jak nakręcić ciekawy film?

1. Zacznijmy od podstaw – plan działania

Jak ze wszystkim najlepiej jest zacząć swoją filmową przygodę od określenia co właściwie chcemy uwiecznić i po co :) Czy chcemy po prostu stworzyć filmik uwieczniający naszą podróż, prowadzić video bloga, nagrać relację którą będziemy się dzielić z przyjaciółmi i rodziną a może utrzeć nosa wszelkim zazdrośnikom i pokazać jak świetnie bawiliśmy się w wakacje – ustalenie celu pomoże nam przy dalszym planowaniu materiału.

Choć większość nagranych przez Was ujęć będzie zupełnie spontaniczna dobrze mieć zarysowany wcześniej szkielet filmu, który chcecie osiągnąć. Dzięki temu jednocześnie będziecie kontrolowali czy pokazaliście wszystkie miejsca, na którym Wam zależało, i czy ujęcia są wystarczająco różnorodne. Warto pamiętać by robić ujęcia danego miejsca z różnych stron – co raz ciężej jest przykuć uwagę odbiorcy na więcej niż kilka sekund, więc monotonny kadr szybko zniechęci widza. Zmieniaj obraz  pomiędzy oddalonymi ujęciami widoków a przybliżonymi kadrami konkretnych detali, czy Was samych. By film w pełni oddawał atmosferę danego miejsca ważne by nie pokazywał jedynie krajobrazów i budynków ale również ludzi, ich emocje i reakcje.

 

Przykładowe ujęcia

  • na plaży: ludzie wbiegający do wody, zachód słońca, palmy kołyszące się na wietrze, fale rozbijające się o brzeg, budowanie zamków z piasku, skakanie ze skałek do wody, podwodne ujęcia, gra w siatkówkę itp.
  • zimą / w górach: kubek parującej kawy/herbaty w czyichś dłoniach,  śnieg skrzący się na drzewach,  wznoszenie toastu w trakcie apres ski, snowboardzista wpinający się w deskę, bitwa na śnieżki, wygrzewanie się w termach i gorących źródłach itp.
  • w mieście: ujęcie z szyby jadącego samochodu, lokalny bazar tętniący życiem, ulica pełna przechodniów, miejscowy uliczny artysta, ujęcie “własnymi oczami” na talerz ze smakołykami przed Tobą i widelec wędrujący do ust, ludzie rozmawiający, śmiejący się, grający na ulicy itp.

2. Dłonie zawodowca – stabilne ujęcia

Nie ma chyba nic gorszego niż ujęcia kręcone niczym w trakcie trzęsienia ziemi… Nieważne jak ciekawy byłby nagrany materiał, jak piękne widoki by pokazywał i ile by się działo, jeśli ręce trząść Ci się będą niczym na odwyku po sezonie imprez Juwenaliowych – nic z tego nie będzie. A o trzęsący się ekran niesamowicie łatwo, gdyż każdy najmniejszy wybój, ruch czy przechylenie na materiale końcowym robi wielokrotnie bardziej wzmocniony efekt. Na szczęście jest wiele sposobów na stworzenie bardziej stabilnych filmów. Po pierwsze można ograniczyć liczbę ujęć kręconych w ruchu – zamiast iść z aparatem przystań na chwilę i użyj opcji zwolnionego zooma, bądź zamiast samemu się poruszać z miejsca nagraj mijającego Cię znajomego. Oczywiście najlepiej byłoby w wyposażeniu  posiadać różnego rodzaju profesjonalne stabilizatory, ale niestety nie są one na studencką kieszeń. Zamiast nich polecamy tańsze opcje, jak selfie stick czy trójnóg, które może nie działają 100% ale znacznie ograniczą wszelkie wstrząsy. Pamiętajcie, że do stabilizacji możecie użyć wszelkich przedmiotów w Waszym otoczeniu – wystarczy, że umieścicie w nich bądź oprzecie o nie kamerę by uzyskać bardziej stateczny obraz.

3. Gra świateł

Pomijając już takie oczywistości jak nie robienie ujęć pod słońce, światło odgrywa bardzo ważną rolę przy nagraniach. Dzięki niemu można urozmaicić film i oddać w pełni charakter danego miejsca. Warto wzbogacić swój materiał nagraniami ze wschodów i zachodów słońca, dnia skąpanego w promieniach słonecznych, czy chwilę po deszczu. Przed właściwym nagraniem warto jest zrobić krótkie ujęcie by sprawdzić jak wychodzi film w danym świetle. Mówi się, że najlepsze pory do nagrywania to wczesne przedpołudnia i późne popołudnia gdy słońce nie jest takie rażące.

Jak zmontować film?

Na chwile obecną w sieci można znaleźć masę bardziej lub mniej skomplikowanych, płatnych bądź darmowych, programów do montowania filmów. Niezależne od tego na jaki się zdecydujecie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

1. Przerzedzenie szeregów

Pierwszym krokiem do montażu jest przejrzenie całego nagranego materiału i wybranie ujęć. Odrzućcie od razu wszelkie złej jakości, rozmazane nagrania. Następnie pozbądźcie się długich, nudnych i monotonnych fragmentów oraz tych, niechcianych, które wyszły Wam w trakcie kręcenia. W ten sposób stworzycie swoją bazę do dalszych działań. Przy kolejnych decyzjach co do doboru ujęć pamiętajcie, że nie chcecie by końcowy film był za długi więc warto zastanowić się dwa razy czy naprawdę potrzebne jest milion kadrów fal rozbijających się o brzeg albo nagrana cała Wasza 15 minutowa droga z przystanku do muzeum…

2. Dobór muzyki

Muzyka nadaje ton całemu Waszemu nagraniu – w zależności czy chcecie osiągnąć lżejszy, beztroski film, spokojny czy pełen energii, a może poważny i zachęcający do refleksji, odpowiednio powinniście wybrać podkład muzyczny. Jako pierwszy krok pamiętajcie by wyłączyć dźwięk oryginalnego nagrania by nie zakłócał nowej ścieżki dźwiękowej ;) Najlepiej by ujęcia dobrane były następnie do muzyki, wraz z nią przyspieszały, zwalniały i zmieniały się w najbardziej charakterystycznych miejscach. Dla początkujących może to być jednak za trudne do ogarnięcia, proponujemy więc zawężenie swojego wyboru ścieżki dźwiękowej do kilku utworów i po kolei puszczenie piosenek równocześnie ze zmontowanym filmikiem, by sprawdzić, która najlepiej się komponuje. Jeśli myślicie o publikowaniu filmu na YouTubie warto dowiedzieć się, których kawałków możecie legalnie używać przy swoich filmach by nie zostały one zablokowane w sieci. Jest wiele portali, które oferują darmową muzykę do filmów – tutaj znajdziecie jedną z nich.

3. Wisienka na torcie

Na koniec warto pomyśleć o sposobach na urozmaicenie swojego nagrania. Można to osiągnąć m.in. poprzez przyspieszone lub zwolnione ujęcia – ważne tylko by nie używać tego efektu przy każdym kadrze, co za dużo to nie zdrowo. Istnieje również wiele programów do tworzenia time lapsów (filmów poklatkowych) – czyli zdjęć robionych w stosunkowo dużych odstępach czasu, wyświetlonych następnie w przyspieszonym tempie. O użyciu tej techniki trzeba jednak pamiętać już w momencie nagrywania materiału. Dla dopracowania filmu możecie użyć narzędzi do potęgowania kolorów bądź wręcz koloryzacji klatek. Potraktujcie je jak filtry na Instagramie – sprawiają, że ujęcia są wyraźniejsze i żywsze. Bardziej zaawansowane programy pozwalają na ręczne upiększanie filmów, bądź niektóre programy posiadają gotowe do wykorzystania filtry.

Mając w pamięci tych kilka prostych wskazówek tworzenie filmików z podróży stoi przed Wami otworem! Z filmami ze studenckich wyjazdów z SHAKE IT! możecie się zapoznać na naszym kanale na Youtubie. A może macie już jakieś w swoim dobytku? Pochwalcie się w komentarzach! :)

Share this post
  , , , , , ,


6 thoughts on “Jak tworzyć ciekawe filmiki z podróży

  1. Fajne triki i przejścia sporo tego można podpatrzeć na Instagramie. Montaż też. Fajnie można eksperymentować z kamerką sportową bo są małe i łatwo nimi robić jakieś dziwne ruchy :P Tylko trzeba kupić jakąś w miarę sensowna ja mam np za 600zł W9.1 lamaxową i już wystarcza, ale do fotek to bym brał np cyfrówkę bo lustrzanki za duże i ciężkie

  2. Kamery sportowe już maja stabilizacje i sporo opcji które równie dobrze można zostawić na auto i filmy są ekstra i to nei tylko GoPro Sony ale też Lamax czy SJcam jjuż ma takie kamery

  3. Szkoda, że mój talent do montowania czegokolwiek jest znikomy. Ale jakiś czas temu natknęłam się w internecie na fajną firmę zajmującą się montażem tego typu filmów i podesłałam im trochę materiału, po kilku dniach dostałam na prawdę świetny filmik! Jeśli nie masz daru do tworzenia to polecam zlecić to im https://movieyourself.pl/

  4. Przydatne porady ! Kwestia zorganizowania sprzętu i można działać :)
    Swoją drogą, przydałaby się ukryta kamera na wyjazdach :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *