Chat with us, powered by LiveChat
Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Prokrastynacja – jak z nią walczyć?

Jak często zdarza się Wam odwlekać w nieskończoność napisanie pracy zaliczeniowej, przeczytanie artykułu, pozmywanie naczyń, rozpoczęcie diety czy wykonanie prostego telefonu do dziadków? To właśnie jest prokrastynacja, czyli odkładanie w czasie rzeczy, które powinniśmy zrobić na rzecz zajęć przyjemniejszych i mniej kłopotliwych. Kończy się to zazwyczaj tym, że wszystkie zadania później kumulują nam się jednego dnia albo większości z nich w ogóle nie rozpoczynamy. Teraz w fazie obfitych postanowień noworocznych tym bardziej warto zastanowić się, co zrobić by w przyszłym roku nie przepisywać listy z postanowieniami ;) Zwalcz obezwładniającą Cię chęć prokrastynacji w zaledwie trzech prostych krokach!

Rozpoznaj u siebie objawy prokrastynacji

Pierwszym krokiem do zwycięstwa jest rozpoznanie u siebie prokrastynacji. Ciężko będzie Ci zwalczyć coś do czego nie przyznajesz się nawet przed samym sobą ;) Jeśli jesteśmy ze sobą choć trochę szczerzy nie powinno nam sprawić problemu rozpoznanie kiedy niepotrzebnie odkładamy sprawy na później. Czy wiedząc, że masz ważną pracę do napisania zajmujesz się najpierw mniej pilnymi drobnymi zadaniami? Czytasz maile po raz dziesiąty nie myśląc jeszcze nawet o tym co na nie odpiszesz? Biegniesz po kawę minutę po tym jak usiadłeś w końcu przy biurku do pracy? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedź brzmi „TAK” to prokrastynacja nie jest Ci obca ;) Jeśli masz jeszcze wątpliwości możesz wypełnić jeden z licznych testów online.

Zastanów się nad przyczyną odkładania w czasie

Skoro ustaliliśmy już, że robisz wszystko by odłożyc moment rozpoczęcia prawdziwej pracy pora zastanowić się WHY? Dlaczego tak trudno Ci zabrać się za dane zadanie? Czy jest to kwestiaTwojego podejścia czy może konkretnego zadania? Czy chodzi o to, że jesteś po prostu słabo zorganizowany, brakuje Ci planu działania, wytycznych i konkretnych deadlinów? Nie potrafisz podjąć decyzji albo za dużo zadań nałożyło się na raz i czujesz się nimi przytłoczony? A może jest to praca, której wyjątkowo nie lubisz i nie chętnie robisz? Nie czujesz się wystarczają kompetentny by ją dokładnie wykonać? Warto dobrze zastanowić się nad przyczyną by następnie efektywnie ją zwalczyć.

Wprowadź zmiany by prokrastynacja się nie powtarzała

Pora na konkrety! Wiemy już, że prokrastynujemy i wiemy czemu – ale jak z tym walczyć? Niestety nie będzie to łatwe zadanie i będzie trzeba poświęcić na to trochę energii i wiele czasu.

Jeśli Twoim problemem jest brak dobrej organizacji:

  • stwórz listę „Do Zrobienia”, by przypadkiem nie zapomnieć o zadaniach, które najbardziej Ci ciążą,
  • staraj się dokładnie ustalić priorytety – wyznacz sobie zadania najpilniejsze i te, które mogą jeszcze poczekać,
  • ustal konkretne cele i czas na ich wykonanie,
  • skup się na jednym zadaniu na raz.

Gdy brakuje Ci motywacji bo szczegolnie nie lubisz danej rzeczy albo wydaje Ci się, że zadanie Cię przerasta:

  • odrzuć perfekcjonizm – chcąc wykonać idealnie zadanie zawsze będziesz czekać na odpowiednią porę, samopoczucie, materiały, a osiągnięcie idealnych warunków do pracy jest prawie niemożliwe (a przynajmniej rzadko spotykane),
  • ustal dla siebie nagrodę za wykonanie konkretnego zadania. Może być to ulubiony deser, obejrzenie kolejnego odcinka Gry o Tron czy 15 minutowa drzemka – cokolwiek sprawia Ci przyjemność,
  • pamiętaj o konsekwencjach nie wykonania zadania,
  • poproś kogoś by kontrolował postępy w Twojej pracy,
  • rozbij dane zadanie na mniejsze, łatwiejsze do ogarnięcia części,
  • zacznij od najprostszego z nich, nawet jeśli wydaje się to mało logiczne zadanie na początek. Dzięki temu poczujesz się pewniej a zadanie przestanie Cię paraliżować tak bardzo.

Udało się? Przeczytaliście artykuł do końca? To teraz koniec odwracanie uwagi od czekających Was zadań i weźcie się w końcu do roboty! ;)

(PS. autorowi tego artykułu zajęło obejrzenie 20 filmików na youtubie, pozmywanie naczyń, ugotowanie obiadu i wykonanie 3 telefonów odkładanych od miesiąca by napisać ten artykuł do końca :P)
Share this post
  , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *