Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Jak żyć zdrowo? Rolki

Jak dbać o figurę, ale również o dobrą kondycję i umysł? Odpowiedź brzmi: rolki.  Są one dla każdego – dosłownie. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, ani jakichkolwiek podziałów. Jeżdżą wszyscy, zarówno Ci, którzy chcą być w formie, poprzez osoby prowadzące zazwyczaj stateczny tryb życia, jak i ludzie, dla których to coś więcej niż sport. SHAKE IT! Team przedstawia Wam pierwszą odsłonę cyklu artykułów poświęconych rolkom.

Czemu powinno się wybrać rolki?

Czemu rolki? Bo są dla wszystkich, niezależnie od wieku można na nich stawiać swe pierwsze kroki. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a jest to zawsze jakiś pomysł na niedzielne popołudnie, czy… randkę. Jeśli nadal narzekacie na brak figury przed sezonem, to na co czekać? To bardzo przyjemny sport, gdzie kilogramy zrzucają się same! Poniższy opis ma na celu przybliżenie Wam tej formy aktywnego wypoczynku. Znajdziecie tu również informacje o tym, co jest niezbędne na początek.

Jak dobrać sprzęt

Czy oby na pewno sprzęt dostępny na półkach w sklepie z artykułami sportowymi będzie odpowiedni dla mnie? Zdecydowanie tak. Z reguły można tam zaopatrzyć się w swe pierwsze rolki. Koszt zaczyna się w granicach 150-200 zł. Akurat ten sprzęt jest tworzony z najniższej jakości materiałów, co za tym idzie wygoda buta wcale nie jest duża. Podobnie z trwałością. Zdecydowanie bardziej polecam sprzęt, do którego „kilka” złotych dołożymy, ale posłuży nam na dłużej i nie zniechęci do tego sportu. Przeważnie musimy przeznaczyć 300-400zł, to pułap, w którym kupimy sprzęt na tym samym poziomie, lecz o klasę wyższy w zakresie wykonania. But powinien być w sam raz (aczkolwiek lepiej jak jest minimalnie większy, jak za mały). Przy wyborze sprzętu, rekomendujemy spędzenie w nim nawet i 20-30 min, by się przekonać, czy oby na pewno nic nas nie uwiera. Nawet jeśli sprzedawca Wam zacznie marudzić, pamiętajcie, że to Wy płacicie za to i Wy to będziecie użytkować.

Bezpieczeństwo na rolkach

Jeśli jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami rolek, powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie. Najważniejszy element to kask. Nie tylko chroni przed drobnymi urazami, ale potrafi uratować życie. Jak jest to ważny element każdego rolkarza, możemy zaobserwować na zawodach. W większości dyscyplin, gdzie na nogach mamy rolki, kask jest obowiązkiem na zawodach – bez niego nie otrzymuje się prawa startu! Na samym początku polecamy również nakolanniki, nałokietniki oraz ochraniacze na nadgarstki (jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz, ale lepiej robić to na osłonięte części ciała).

Pamiętajmy również o zasadach panujących na „drodze”, czyli trzymajmy się prawej strony podczas jazdy i upewnijmy się, że miejsce do jazdy jest bezpieczne, a my sami nie stanowimy zagrożenia dla innych użytkowników (np. ścieżki rowerowej). Stąd też na sam początek polecamy asfaltowe placyki, które są z dala od samochodów i rowerzystów też zbyt wiele nie ma.

Czy na rolki potrzebny jest instruktor?

Dobrze jest, gdy korzystamy z usług takiej osoby. Niestety koszt godzinnej współpracy to ok. 30-50 zł. My polecamy Wam tańszą wersję, czyli darmowe warsztaty organizowane przez WSR Polskater, bądź kontakt z SHAKE IT!ową ekipą, gdzie całkowicie za darmo możecie poczynić swe pierwsze kroki na rolkach, pod okiem Tomka.


Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani czy rolki są dla Was zobaczcie film, który nakręcił Maciej Tomków: “Warsaw Halla – a short rollerblading film“, obrazujący jak wielką frajdę może sprawiać jazda na 8 kółkach.

Wystąpili: Piotrek Combrzyński, Przemysław Górczyk, Radek Kojtych, Krystian Zarzeczny, Michał Żankowski i Maciej Tomków.

A już niedługo SHAKE IT! Team zaprezentuje Wam kolejne porady dla początkujących rolkarzy, dzięki którym będziecie mogli doskonalić swoje umiejętności i przyswoić wiele ciekawostek. Do zobaczyska na rolkach ;)

Share this post
  , , , , , ,


2 thoughts on “Jak żyć zdrowo? Rolki

  1. Kilka uwag do powyższego komentarza…
    Szanowna użytkowniczko rolek z Decathlonu od 8 lat. Oczywiście, można kupić najtańszy sprzęt w którym ochota na jazdę może tylko odchodzić z uwagi na niskiej jakości materiały i słabe wykończenie. Żaden producent rolek (rolek, a nie sprzętu sportowego do kilku dyscyplin sportowych) nie sprzedaje swoich wyrobów w cenie 150zł (chyba, że jest duża przecena, ponieważ rolki zalegały na magazynie kilka lat – zdarza się czasem tak). Osobiście polecam rolki bardziej kojarzonych firm w tym środowisku. Jeśli użytkujesz przez 8 lat jedne rolki, które można kupić za 150zł i nie wymieniałaś nic prócz hamulca, wnioskuję, że mało jeździć. Kółka w Twoich rolkach są niskiej twardości, czyli mimo małej wagi rolkarza, nawet przy jeździe fitness, koła po takim czasie są do wymiany.

    Ochraniacze: Warto zaznaczyć, że to poradnik dla osób zaczynających – jednak polecam ochraniacze na łokcie. Jeśli już jesteśmy w temacie krępowania ruchów, pragnę zwrócić uwagę, że bardziej krępują ruchy nakolanniki, niż nałokietniki. Wystarczy spojrzeć na wrotkarstwo szybkie. Zawodnicy nie mają jakichkolwiek ochraniaczy prócz kasku i rękawiczek (jest to zbyteczny ciężar i krępowanie ruchów). Tu jednak wchodzimy na rolki w profesjonalnym sporcie. Zdecydowanie polecam ochraniacze – lepiej je pozdzierać niż kolana, bądź łokcie. Dla osób zaczynających przygodę z tym sportem nie ma jakiejkolwiek mowy o tym, by podczas nauki ochraniacze krępowały ruchy.

    Warsztaty: Zgadza się, można się wiele nauczyć na warsztatach prowadzonych przez członków WSR Polskater. Pragnę zauważyć jednak, że z nami możecie również nabyć takowe umiejętności, gdyż jestem jedną z osób, która prowadzi pod Stadionem Narodowym warsztaty.

    Nightskating: Przede wszystkim jest to projekt promujący zdrowy i aktywny styl życia, czyli jazdę na rolkach. Zdecydowanie nie polecam tego przejazdu, dla osób, które dopiero 2, bądź 3 razy miały rolki na nogach. Niewątpliwie są zagrożeniem dla innych (często wpadają takie osoby na uczestników wokół nich jadących w skutek braku umiejętności hamowania) oraz dla siebie samych. Tę imprezę polecam dla rolkarzy, którzy czują się pewniej troszkę na rolkach i mają opanowane hamowanie (przynajmniej T-stopem)*. W dodatku Nightskating ma pewną prędkość, a zwłaszcza końcówka, gdy zaczyna się pogoń za peletonem (przeważnie maruderzy zostają z tyłu, którzy nie są w stanie sprawnie dogonić pozostałych uczestników i między innymi dlatego zarówno tworzą się postoje w przejeździe, jak i ze strony NS Team, bądź policji sugestie, by dana osoba opuściła przejazd, gdyż skutecznie opóźnia pozostałe kilka tysięcy osób. (Prawie nigdy nie jest to dobrze odbierane)

    * Rolkarze nie uznają kauczukowego klocka zwanego dalej hamulcem. Bardziej jest w stanie przeszkodzić niż pomóc, a przy bardziej zaawansowanej jeździe skutecznie uniemożliwia dokonywanie przeplatanki.

    Serdecznie pozdrawiam,
    Tomasz Grzyb
    Zawodnik jazdy szybkiej WSR Polskater

  2. Kilka uwag do powyższego poradnika:

    Ja np mam rolki za 150zł z Decathlonu od 8 lat i oprócz hamluca nic w nich nie wymieniałam;
    są b.dobrej jakości wiec nie uważam że za 300zł będą koniecznie, szczególnie dla kogoś kto zaczyna z przygodę rolkarską.

    Obowiązkowe wyposażenie to :kask, ochraniacze na dłonie i kolana.
    Ze swojego doświadczenia wiem, że na łokcie sie w ogóle nieprzydają a nawet troche krępuja ruchy rąk.

    Dokszkalanie umiejętności: polskarter robi te warsztaty na narodowym – tam się można całkiem sporo nauczyć i to w odpowiedniej dla siebie grupie zaawansowania.
    Zaś imprezą której nie można przegapić jest:…

    Nightskating- organizowany co 2 tygodnie przejazd ulicami Warszawy- to jest kwintesencja i zwieńczenie tego po co sie uczyć śmigać na rolkach. Jedzie sie z ogromenj kolumnie, ochranianej przez policje i NightskaitingTeam, wraz z muzyką i innymi zapaleńcami tego sportu. Każdy przejaz jest inny, około 20km, a w razie wypadku są na miejscu medycy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *