Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Jak wybrać mieszkanie dla studenta?

Rozpoczęcie studiów uznawane jest za pierwszy krok w dorosłość, związany często z przeprowadzką do innego miasta czy po prostu chęcią zamieszkania na swoim z dala od wszystko kontrolujących rodziców. Gdy przychodzi jednak do szukania upragnionego lokum opcji jest tak wiele, że na początku może być ciężko zdecydować się tylko na jedną. Z myślą o wszystkich, którzy nie wiedzą jak się zabrać za szukanie idealnego gniazdka przygotowaliśmy zestawienie 5 najważniejszych cech jakie powinno posiadać mieszkanie dla studenta.

1. Połączenie z uczelnią

Zacznijmy od podstaw. Przede wszystkim skoro mieszkanie te ma być wykorzystywane w czasie studiów to musi się znajdować w miejscu z dogodnym połączeniem z uczelnią. Oczywiście idealnie byłoby zamieszkać tuż przy uczelni ale niestety ze względu na duże zainteresowanie w miejscach tych czynsz jest zazwyczaj o wiele większy. Stąd warto szukać dzielnicy mieszkalnej, z której dojazd na uczelnie nie będzie wymagał od Was licznych przesiadek i godzin spędzonych ściśniętym niczym sardynki w komunikacji miejskiej. W końcu o wiele przyjemniej czas ten spędzić na wszelkich dodatkowych zajęciach związanych ze studiowaniem – czyt. studenckiej integracji.

Warto wziąć też pod uwagę miejsce, z którego na uczelnie jesteście w stanie dojechać na rowerze. Taka opcja nie tylko pozwoli Wam zaoszczędzić pieniądze (których u studentów jest zawsze za mało) ale również zapewni dzienną dawkę sportu.

2. Wielkość i rozkład

Wynajmując pierwsze mieszkanie dla studenta nie ma co szaleć i szukać przestronnych apartamentów z licznymi pokojami do wykorzystania. Bądźmy szczerzy – i tak większość czasu będziecie spędzać poza domem! Dlatego, nawet jeśli należycie do tych szczęściarzy, którym będzie ciężko się przyzwyczaić (po latach mieszkania z rodzicami w domu z ogródkiem), to i tak proponujemy wybór małego 1-2 pokojowego mieszkania. Wystarczy by mieściło osobny kąt do nauki i osobny do relaksu (dla zachowania równowagi w życiu ;)). Takie przytulne mieszkanie dodatkowo będzie o wiele tańsze w urządzeniu i pozwoli Wam zaoszczędzić czas na jego sprzątaniu.

Drugą opcją jest wynajęcie większego mieszkania z myślą o współlokatorach. Możecie albo zamieszkać u innych studentów, albo samemu szukać chętnych do wynajęcia od Was pokoju. Osobiście uważamy, że jest to super opcja na start. Pozwoli Wam poznać więcej osób i prowadzić bardziej urozmaicone życie towarzyskie a jednocześnie ilość obowiązków domowych związanych z samodzielnym mieszkaniem będzie się rozkładała na wszystkich lokatorów. Przy takiej opcji warto zadbać o posiadanie własnego, nieprzechodniego pokoju, w którym zawsze będziecie mogli się schronić gdy będziecie mieli dosyć słuchania po raz enty od współlokatora “śmiesznej” anegdoty z zajęć.

3. Cena i warunki najmu

Jak wiadomo – hajs się musi zgadzać. A jak ma się zgadzać to i mieszkanie nie może kosztować astronomicznych sum. Jak zwiększyć szanse taniego wynajmu? Tak jak pisaliśmy wcześniej warto przede wszystkim poszukać mieszkania poza ścisłym centrum miasta, gdzie ceny będą znacząco niższe. Dobra opcją jest również wynajem studenckiego mieszkania razem ze współlokatorami, albo jeśli macie w ogóle taką możliwość to załapanie się na akademik uczelniany (te zazwyczaj wymagają jedynie symbolicznej opłaty a dodatkowo zlokalizowane są w pobliżu uczelni).

To, do czego wielu studentów nie przykłada na początku zbytniej wagi a później może się okazać nie lada utrudnieniem, to warunki najmu mieszkania. Często nie dostrzegamy na pierwszy rzut oka dodatkowych opłat, które następnie mogą znacznie zwiększyć koszty najmu (jak: opłaty za media, wysokość kar umownych, okres wypowiedzenia, wysokość kaucji, ewentualne odświeżenie mieszkania na koniec najmu). Niektórzy właściciele mieszkań nie pozwalają również m.in. na wprowadzanie zmian w mieszkaniu (i trzeba się pożegnać z wymarzonym kolorem sypialni), są mocno wyczuleni na przyjmowanie gości i zakłócanie ciszy nocnej, czy mają już podpisaną umowę z dostawcą Internetu/TV, który nie odpowiada Waszym potrzebom. Warto zawczasu zadać odpowiednie pytania właścicielowi, ustalić szczegóły i wszystkie spisać by uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

4. Pobliska infrastruktura

Nie samą uczelnią student żyje, wybierając mieszkanie trzeba się więc zatroszczyć i o inne aspekty. Przede wszystkim w pobliżu mieszkania powinien znajdować się sklepu spożywczy (najlepiej oczywiście jakiś dyskont). Nie tylko jest to wygodne ale i zwiększa szansę na samodzielne gotowanie w domu. A bądźmy szczerzy – nie da się przeżyć tylko na zupkach chińskich i pizzy z dowozem. Pozostając w tematyce gastronomicznej warto, by w zasięgu krótkiego spaceru znalazły się też jakieś knajpki, kawiarnie, fastfoody czy puby. Będzie to zawsze alternatywą do przyrządzania posiłków w mieszkaniu jak i opcją na miłe spędzenie czasu ze znajomymi poza mieszkaniem. Jeśli jesteście osobami aktywnymi fizycznie można się również rozeznać gdzie w pobliżu jest jakaś siłownia, boisko czy basen. Na pewno zaś mocnym plusem jest bliskość parku albo innego odcinka zieleni. Będzie on stanowił idealne miejsce ucieczki od nauki, gdzie możecie na świeżym powietrzu naładować słońcem swoje baterie i dać myślom trochę odpoczynku.

5. Dodatkowe udogodnienia

Istnieje oczywiście bardzo wiele dodatkowych udogodnień, które mieszkanie dla studenta może posiadać, by jeszcze bardziej uprzyjemnić pobyt w nim. Nie są one jednak obowiązkowe i należą w dużej mierze do strefy subiektywnych preferencji. Między innymi warto rozejrzeć się za mieszkaniem wychodzącym za zachód – zapewni Wam ono największą dawkę promieni słonecznych popołudniu, kiedy będziecie przebywać właśnie w mieszkaniu po porannych zajęciach. Z tego samego względu lepsze są również mieszkania znajdujące się na wyższych piętrach. Biorąc pod uwagę studencką integrację warto poszukać mieszkania z wygodną kuchnią (która jak wiemy jest duszą każdej imprezy), pozwalająca na wspólne gotowanie, przesiadywanie ze znajomymi po nocy przy szklance czegoś mocniejszego czy mieszczącą zapasy słoików przywiezionych z domu. Balkon jest kolejnym elementem mieszkania, który znacząco się przydaje. Pozwala zaczerpnąć świeżego powietrza bez wychodzenia z domu, jest idealnym miejscem na relaks z kubkiem kawy w ręki a także może sprzyjać pracy, dzięki dawkom energii płynącym z promieni słonecznych.

Wybór pierwszego studenckiego lokum może się wydawać z początku przytłaczający. Jeśli jednak ustali się najważniejsze dla siebie kryteria poszukiwania zdecydowanie stają się łatwiejsze. I choć mieszkanie dla studenta to ma stanowić schronienie i odskocznie po ciężkim dniu na uczelni warto pamiętać, że jest to tylko tymczasowe lokum na start i nie zainwestować w niego wszystkiego zarówno finansowo jak i emocjonalnie. Już w najbliższym czasie przygotujemy dla Was dodatkowo poradnik na co zwrócić uwagę, urządzając swoje mieszkanie.

Share this post
  , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *