Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Dlaczego warto? Bułgaria

Nieuchronnie zbliża się Wasz zaplanowany urlop a Wy nadal nie możecie się zdecydować, gdzie w tym roku wyruszyć w niezapomnianą podróż? Waszym największym marzeniem jest beztroskie leżenie na leżaku i sączenie drinka z parasolką? Mamy dla Was nieziemsko kuszącą propozycję, jedźcie z nami i sami sprawdźcie co takiego jest w Bułgarii, że Polacy tak bardzo pokochali to miejsce!

Piaszczyste plaże

 

Linia brzegowa kraju rozciąga się na długości 400 km i jest wyjątkowo urozmaicona. Znajdują się tu zarówno skalne klify, z których można podziwiać romantyczne, morskie pejzaże, jak i rozległe wydmy i ciche zatoczki. Urocze, piaszczyste plaże mają w sumie 130 km długości, a łagodne zejścia do wody, gwarantują bezpieczeństwo zarówno dobrym pływakom jak również osobom, które dopiero zaczynają swoja przygodę z pływaniem. Wypoczynkowi sprzyja także umiarkowany klimat – średnia temperatura powietrza w miesiącach letnich wynosi ok. 26 stopnie C, a temperatura morza ok. 22 stopnie C. Już widzicie oczami wyobraźni siebie wygrzewających się na słońcu na leżaku, zimny drink w ręku, szum fal i zapach morza w powietrzu? I prawidłowo! Głównie dla takiego rodzaju wypoczunku turyści odwiedzają właśnie Bułgarię. Do najpopularniejszych kierunków zaś nad Morzem Czarnym należą Słoneczny Brzeg (który i my odwiedzamy już we wrześniu), Złote Piaski, Sozopol, Kiten czy Primorsko.

Nocne życie  

W Słonecznym Brzegu życie nie kończy się w momencie, w którym słońce niknie za horyzontem. Przeciwnie! Wtedy prawdziwe życie dopiero się zaczyna. Słoneczny Brzeg nigdy nie kładzie się spać! Wydawać by się mogło, że to morze, plaża i upały są największą atrakcją bułgarskiego wybrzeża, tymczasem okazuje się, że po zmroku wcale nie robi się tu nudniej. Wystarczy tylko spłukać z siebie piasek, wklepać krem na oparzenia, przyodziać wyjściową koszulę  i już ruszać można na podbój.

Nocne atrakcje Słonecznego Brzegu podzielić można na trzy główne kategorie: egzotyczne restauracje i bary, knajpy urządzone w bułgarskim, ludowym stylu, gdzie serwuje się tradycyjną kuchnię oraz nocne kluby, gdzie – przy przysłowiowej lampce szampana (bo zazwyczaj nie jest to tylko lampka) – tańczyć można do białego rana. Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednej nocy odwiedzić kilka miejsc – wakacje są przecież tylko raz w roku, a szkoda byłoby zmarnować choćby minutę. Często istnieje również możliwość wykupienia imprezowego pakietu, który w promocyjnej cenie oferuje zestaw najbardziej popularnych eventów w okolicy, jak np. pub crawl, piana party, imprezowy rejst statkiem czy fluorescencyjna zabawa w klubie. Oferta jest tak bogata i zróżnicowana, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Bo przecież wakacje to nie tylko wypoczynek w słońcu, ale także szalone noce zabawy do białego rana!

Nesebar i starożytne oblicze Bułgarii

Bułgaria to nie tylko plaża i dzikie harce po nocach. To również wiekowa historia i ślady wzdłuż czarnomorskiego wybrzeża jakie pozostawiła po sobie starożytna kultura tego kraja. Zaledwie kilkanaście kroków od słonecznych i piaszczystych plaż znajdują się cenne starożytne skarby i ruiny. Na południu kraju, tuż przy Słonecznym Brzegu, znajduje się Nesebar, jedno z najstarszych miast Europy, położone na półwyspie połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem. Spacer wąskimi brukowanymi uliczkami między malutkimi placykami, kramami, tawernami i domami o kamiennych parterach i drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach na długo zapada w pamięć. Jedną z pierwszych rzeczy, które zwracają uwagę jeszcze przed wejściem do starego miasta, oczywiście nie licząc zjawiskowego, błękitnego morza oraz jeszcze bardziej błękitnego nieba, jest bizantyjska brama obronna z V w. Wizytówką miasta jest nietypowy, drewniany młyn wodny, który tworzy atmosferę do bliższego poznania. Cudownie wpisuje się w panoramę miasta. W porcie znajdziemy także mnóstwo restauracji, które serwują świeże owoce morza po bardzo atrakcyjnych cenach.

Kuchnia bułgarska

Kuchnia bułgarska zachwyca swoją różnorodnością i jest uważana za jedną ze zdrowszych w Europie. Została ona ukształtowana przez wieki tradycji i wpływ sąsiednich krajów, zwłaszcza Grecji i Turcji, a także Bliskiego Wschodu, Węgier, Włoch i innych krajów śródziemnomorskich. Taka kombinacja sprawia, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie na bułgarskim menu. Ciepły klimat Bułgarii i różnorodność geograficzna zapewniają bogactwo świeżych warzyw, ziół i owoców (często uprawianych w naturalny sposób). Dzięki temu bułgarskie jedzenie jest dosyć lekkie – zawiera duże ilości duszonych warzyw, a bogate sałatki są obowiązkowe przy daniu głównym. Również zupy są często spożywane, przyrządzane zarówno na ciepło, jak i na zimno np. tarator czyli idealny na gorące dni chłodnik przyrządzony z ogórków, czosnku, koperku i orzechów na bazie jogurtu;

Bułgarska kuchnia obfituje też w aromatyczne mięsa – wieprzowina, cielęcina i kurczak należą do najczęściej spożywanych. Ryby i owoce morza są popularne nad wybrzeżem. Większość potraw jest zapiekana, gotowana na parze lub duszona. Smażenie należy do rzadkości ale grillowanie, zwłaszcza mięsa jest popularne. Dzięki temu potrawy zachowują walory smakowe i odżywcze.

Przepyszne sery i jogurty są istotnymi składnikami, bez których ciężko wyobrazić sobie lokalne przysmaki. Sirene to słynny biały ser podobny do feta, często serwowany w sałatkach. Kiselo mlyako to znany nie tylko w Bułgarii kremowy jogurt, który ma imponjące właściwości odżywcze, dzięki obecności bakterii lactobacillus bulgaricus. Bułgarzy spożywają też duże ilości chleba, który jest łamany palcami do głównego dania.

Bułgarskie desery są bardzo pomysłowe i smaczne, przygotowane często z owoców, orzechów, słodkich syropów i ciasta francuskiego np. baklava czyli ciastko przyrządzone z warstw ciasta filo, miodu i orzechów.

Bułgarskie trunki

Źródło: http://www.drinkinginamerica.com

Narodowym alkoholem Bułgarów jest rakija czyli 40% brandy sporządzone najczęściej z winogron, śliwek, morel lub brzoskwiń. Tradycyjnie spożywana w trakcie obiadu, doskonale pobudza żołądek ale pamiętajcie, że jest mocna!

Znakomitej kuchni bułgarskiej towarzyszą również wyśmienite wina (białe i czerwone), doceniane przez znawców w Europie i nie tylko. Bułgaria słynie głównie z odmian białego wina: Dimiat, Chardonnay, Muskat, oraz czerwonych: Gamza, Mavrud, Pamid, Merlot. Piwo cieszy się również sporą popularnością, zwłaszcza w gorące dni. Do wiodących bułgarskich marek należą: Zagorka, Kamenitsa, Pirinsko i Shumensko.

Podsumowując – studencki wyjazd do Bułgarii to gwarantowany chillout na szerokich, piaszczystych plażach, trochę zwiedzania dla ducha i dużo nocnej zabawy dla niezapomnianych wspomnień a do tego pyszna kuchnia i trunki, których Polacy by się nie powstydzili. Jest to zdecydowanie obowiązkowa destynacja na mapie każdego młodego podróżnika!

Share this post
  , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *