Chat with us, powered by LiveChat
Masz pytania? Dzwoń! +48 7337-74-253

Dlaczego warto odwiedzić Europę Wschodnią?

Każdy z nas marzy o pikniku pod wieżą Eiffela w Paryżu, przechadzce wąskimi uliczkami Rzymu w poszukiwaniu najlepszej pizzy, wylegiwaniu się na plażach Costa Brava czy surfowaniu na falach Portugalii. Mało kto jednak nadal docenia nieodparty urok naszych wschodnich sąsiadów. To tutaj znajdziecie miejsca z niesamowitą historią, wyjątkową kulturą i tradycjami, nietuzinkową sztuką czy architekturą i przede wszystkim najżyczliwszymi ludźmi. O to 10 powodów dlaczego warto odwiedzić Europę Wschodnią w Waszej kolejnej podróży.

1. Piękno i czar

Nie da się temu zaprzeczyć… Poczynając od łagodnych wzgórz i stromych szczytów terenów wiejskich po zdobne wnętrza wielu historycznych kościołów czy tętniące barwami place handlowe – różnorodne piękno naszych wschodnich sąsiadów jest wręcz niepowtarzalne. Wzdłuż brukowanych ulic ustawiają się w linii budynek za budynkiem wspaniałe przykłady architektury, wyjęte niczym z bajek. Nawet najbardziej przyziemne budynki są często bogato zdobione przyciągając wzrok turystów. Co więcej, wiele z tych budowli (a przynajmniej z tych, którym udało się przetrwać wojny) nadal służy w swoim pierwotnym charakterze, dodając jeszcze więcej autentyczności naszej wizycie.

2. Skomplikowana i fascynująca historia

Komu jak komu ale nam Polakom nie trzeba tłumaczyć co oznacza burzliwa historia kraju… wiele z leżących na wschodzie miejsc doświadczało podobnych trudów, co tylko wzmocniło niepowtarzalny charakter i kulturę odwiedzanych miejsc. Od Państwa Wielkomorawskiego i starożytnych plemion słowiańskich, które zakładają tu swoje pierwsze osady, przez makabryczny reżim hitlerowców, którzy przynieśli ze sobą jedynie terror i śmierć, do powstania ZSRR wraz z jego kontrolującymi komunistycznymi ideami, na stałe wrytymi w mentalność mieszkańców. Wschodnie tereny przesiąknięte są skomplikowaną i przeplatającą się historią, która jeśli tylko poświęci się chwile na poznanie jej lepiej jest totalnie fascynująca dla każdego słuchacza.

3. Autentyczność

Przemierzając Wschód Wasze doświadczenia będą o wiele bardziej autentyczne, dzięki uniknięciu masowej turystyki – tłumów na ulicach, rozlokowanych wszędzie sklepów z pamiątkami czy długaśnych kolejek do muzeów. O ile przyjemniej jest rozkoszować się w spokoju atmosferą miasta siedząc w kawiarence przy ulicy, podziwiać obraz w muzeum czy robić zdjęcie panoramy z punktu widokowego, gdy nie towarzyszą Ci masy turystów i związany z nimi harmider. Oczywiście ma to też swoje mniej pozytywne strony – zazwyczaj ciężko będzie Wam wypatrzeć jakiś napisów po angielsku a i wiele osób nadal nie włada angielskim, ale to właśnie pozwala Wam jeszcze bardziej zagłębić się w klimat odwiedzanego miejsca.

4. Nietknięta natura

W wielu krajach mówi się o zachwycających dziewiczych terenach i Europa Wschodnia nie jest tu żadnym wyjątkiem. Niesamowite widoki, rozległe lasy, zielone pole, malownicze góry ze strumieniami, błękitne jeziora i ukryte plaże… To wszystko czeka na Was byście mogli rozkoszować się obcowaniem z naturą w miejscach nie dotkniętych jeszcze za bardzo ludzką ingerencją.

5. Wspaniali ludzie

To tutaj napotkacie jednych z najbardziej życzliwych i gościnnych mieszkańców, choć z pozorów mogą sprawiać wrażenie zimnych i oschłych. Nie wiele potrzeba by zaprosili Was oni do swoich domów, stołów i serc. Z przyjemnością opowiedzą Wam historię danego regionu, wprowadzą w tajniki lokalnych tradycji i będą Waszym przewodnikiem w podróży po miejscowych specjałach, sami wyrażając żywe zainteresowanie Waszą kulturą. O wskazywaniu drogi na ulicy czy pomocy w dogadaniu się w lokalnym języku nawet nie wspominając.

6. Różnorodność geograficzna i kulturowa

Mostar bridge, Bosnia & Herzegovina.

Na terenach Wschodniej Europy (różnie definiowanej w zależności od instytucji) znajdziecie pełen przekrój turystycznych destynacji – dzikie plaże, zadbane parki krajobrazowe, górskie pastwiska, malutkie wioski pełne lokalnej kultury, rozrastające się metropolie, miejsca narodzin wielkich mocarstw czy zakątki będące świadkiem chwytających za serce historii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Każdy z krajów ma swój unikatowy charakter i wyróżniającą się kulturę, więc wystarczy przejechać kilkaset a nawet kilkadziesiąt kilometrów by znaleźć się w zupełnie odmiennym miejscu.

7. Masa niepowtarzalnych wrażeń

To co najbardziej nas pociąga we wschodnich sąsiadach to nietuzinkowe atrakcje jakie mają nam do zaoferowania. Żadną nowinką nie jest udać się we Francji na degustację win, przejechać się piętrowym autobusem w Londynie czy przepłynąć na imprezowym rejsie wzdłuż wybrzeża Hiszpanii. Tutaj nigdy do końca nie wiecie co na Was czeka i czym zaskoczy Was kolejne odwiedzone miejsce. Czy będzie to odwiedzenie zmumifikowanych zwłok Lenina na Placu Czerwonym, zabawa na strzelnicy z karabinami AK47, wizyta w lokalnej restauracji by spróbować marynowanych nóżek kurzych, czy może przechadzka po Czarnobylu – mieście duchów, macie gwarancję, że nigdzie więcej nie czekają na Was takie atrakcje!

8. Wyjazd na studencką kieszeń

Podróż na wschód nie jest już tak tania jak zdążyliśmy się przez lata przyzwyczaić, ale w porównaniu z takimi krajami jak Francja, Włochy czy Niemcy nadal stanowi raj dla studentów o ograniczonych funduszach. I tak do jednego z najtańszych krajów możemy zaliczyć Ukrainę, gdzie nocleg we Lwowie w hotelu w centrum miasta będzie Was kosztował tyle co łóżko w pokoju wieloosobowym w zachodnim hostelu, a przez cały weekend wydacie na rozrywkę tyle, ile normalnie na jedną noc na mieście w Warszawie.

Nawet w przypadku pamiątek, o ile za daną cenę na Zachodzie kupicie kolejny magnez na lodówkę czy brelok do kluczy produkowany w Chinach, tutaj w podobnej cenie otrzymacie wyjątkowe, często ręcznie tworzone, drobiazgi, charakterystyczne dla danego regionu, jak kolorowe szale, haftowane obrusy, drewniane szkatułki, czy malowana porcelana.

9. Co raz łatwiejszy dostęp

Z każdym rokiem co raz łatwiej dla zagranicznego turysty na odwiedzenie Wschodnich regionów. Wiele z krajów przynależy już do Unii Europejskiej likwidując wszelkiego rodzaju formalności związane z wjazdem, bądź posiada specjalne warunki preferencyjne dla obywateli UE na wizytę w danym miejscu. Nawet na Białorusi obecnie zmniejszane są obostrzenia dotyczące wiz i tak przy 5 dniowej podróży samolotem do Mińska wiza nam potrzebna już nie będzie. Wszystkie formalności zaś związane z wyrobieniem potrzebnych dokumentów z każdym rokiem stają się coraz bardziej przystępne i zrozumiałe.

10. Znikomy wpływ Zachodu

Europa Wschodnia nadal zostaje w dużej mierze nietknięta przez skomercjalizowaną kulturę Zachodu. Choć oczywiście dostrzeżecie w większych miastach McDonaldy i inne zachodnie fastfoody czy sieciówki, to nadal sedno regionu będą stanowić typowe dla danego kraju kramiki, sklepiki, czy zapchaj-dziury kawiarnie. A co najlepsze w mniejszych miejscowościach najczęściej jeden lokal pełni rolę wszystkich ich na raz – jest i barem, w którym możecie napić się lokalnego piwa, sklepem spożywczym i hotelem, gdy wejdzie się po schodkach na górę.

Taki stan rzeczy jednak nie zostanie na długo… z roku na rok coraz więcej osób odwiedza te miejsca w czasie swoich urlopów, a w raz ze wzrostem turystyki miasta te poddają się coraz bardziej zachodnim trendom. Warto więc już dziś zaplanować swój studencki wyjazd na Litwę, Ukrainę, Łotwę czy do Bośni i Hercegowiny i zobaczyć dane miejsce zanim jego unikatowy czar zacznie się zacierać.

Share this post
  , , , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *